TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 2 Şubat 2023 Perşembe

  İRADE NİYETLE GÜÇLENİR
  YEDİ SES, YEDİ RENK...
  GÖNÜL DEĞERLERİMİZ -1
  KAZANÇ EMEK KARŞILIĞIDIR
  UYANIŞ İÇİN BAŞLANGIÇ
  UYANIŞ İÇİN AKTİFLEŞME
  DİLEKLER GERÇEĞE AİT...
  BİLGİ, HİZMET VE GÜÇ
  KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
  ZAMAN IŞIK ANAHTARDIR
  VİCDANDA YASA, GÖNÜLDE O'
  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon

HAFTANIN KONUSUDünya oyunundaki rolümüzü biz tayin ediyoruz

 

Dünyada oynanan oyun insanın eğitilmesi, bilinçte yükselmesi ve adım adım gerçeği yaşayarak, daha üst gerçeklere hazırlanması için tertiplenmiştir. Dünya oyunu bilinç açısından çok katmanlı bir oyundur. Burada "oyun" ve "rol" sözcükleri, yaşamın ciddiyetini hafife almak için değil dünyadaki olaylara farklı bakmamız için kullanılmaktadır.

Bu oyunda her insan kendine ve kendi dışındaki her şeye istese de istemese de bilinçlenme yönünde hizmet eder. Yalnız insan değil tüm varlıklar bizatihi var olmakla dahi varlık sistemlerine hizmet eder. Hizmet var henüz olgunlaşmamış, dalına sıkıca tutunamamış meyveyi koparır atar, hizmet var kopmayan meyveyi olgunlaştırır. Çiçek var ilk rüzgârda uçar gider, çiçek var rüzgârla tozlaşır, güneşle meyve bağlar.

Toplum bilinci insanı gerçekten uzaklaştırırken, bir üst gerçek yakın olanı daha yukarı gerçeklere taşır.

Biz insanlar dünya üzerindeki bilinç katmanlarından hangisinde bulunduğumuza bağlı olarak bu ruhsal oyuna katılırız. Bu oyunu kimi insan bilinçle oynar ve yükselir, kimi insan bilinçsiz oynar ki yükseliyor mu dalından kopup düşüyor mu biz bilemeyiz ki bu da oyunun bir kuralıdır. Kuşkusuz yükseleni anlamak da yükselenin harcıdır.

Tüm olaylar insanın bilinç kazanması içindir. Öyle olaylar vardır ki toplumları uyandırır, topluca daha üst bilince çıkarır. Kişisel veya toplumsal yükseliş fırsatı her andır. Doğru olanı seçerek kazanırız, yanlışa döndüğümüzde kaybederiz.

Bir defa, beş defa veya ara sıra doğruyu seçmek değişim değildir. Değişim doğru davranışın süreklilik kazanmasıdır. Süreklilik denge halidir. Her konuda doğrunun bilgisi var, bilginin yerine getirilmesinin gerekli olduğu hususundaki imanın gücü var sonuçta doğru olanın sürekli eylemi var. Bu öyle bir dengedir ki korkular silinir, sevgi anlam değiştirir, bilgiler açılır ve gerçek dünya yaşamındaki rolümüzün ihtiyacı olan gücü kazanırız. Bugün yapamam dediğimiz büyük değişimleri hem kendimizde hem çevremizde yaratmaya muktedir oluruz. İnsanların iyiliği için dua etmek, çekilen ıstırapları acısını çekmek tek başına anlam taşımaz. İnsana dengeyi başardığı zaman her şeyi değiştirme gücü verilmiştir. İnsanın dünyada oynaması gereken rol ve tüm bilgiler açıkça ortada iken üzücü olan gereken adımların atılamayışıdır.

Denge kişiyi kaldırabileceği, anlayabileceği, uyabileceği gerçekler üzerinde tutar. Başka bir deyişle denge gerçeği güzel karşılamamızı, hizmeti güzel yapmamızı sağlar. Güzel karşıladığımız her gerçek bizim dengemizi daha sağlamlaştırır ve daha üst gerçeğe, daha üst hizmete hazırlar. Küçükten ve en gerekli olandan başlayıp yukarı doğru tedricen çıkış O'nun İlmi ve Merhametidir. O çok meraklı olduğumuz büyük gerçekler, gerekli adımlar atılmadan verilseydi en azından aklımızdan olurduk. Nitekim kıyamet günü çoğu kişinin çıldıracak olması da aynı anlamdadır. Çünkü gerçeğe adım adım yaklaşmak üzere zaman tanınmıştır. Zaman bitip gerçek belli bir seviyede karşımıza çıkınca zamanı doğru kullanmış olanlar o gerçeği karşılayabilecek, diğerleri ise karşılayamayacaktır.

Kimdir dengeli olan? Yaşadıklarını şikâyet etmeden güzel karşılayandır. Güzel karşılayan yükselendir. Yükselen bilmediklerini bilmeye başlayandır. Bilmeye başladıkları nedir? Kendileri için en gerekli olan, yerine getirmek için yeterli güçleri olan, güzel karşılanan her olay, her görevdir ki kişinin yükselişini sağlaması için hayırlı zamanda karşısına çıkarılmıştır. Kimse haksızlığa uğramıyor. Yaşanılan her şeyi doğru ve güzel karşılamak zamanı kazanca çevirmektir. Doğru ve güzel karşılama sadece bizim kötü olay, kötü durum dediğimiz şeyler için değil çok iyi, çok güzel ve büyük fırsat olduğunu düşündüğümüz durumlar için de söz konusudur. Biz o lütufların değerini kaybedince anlarız. Bütün bunlar düşünce gücümüzün kullanılıp kullanılamaması ile ilgilidir. Sonuçta oyundaki rolümüzü seçen biziz. Bu rol, dünyaya gelirken seçtiğimiz rol müdür yoksa seçtiğimiz rolü unutup veya başaramayıp oynadığımız mıdır?

Zaman dolduğunda cevaplamamız gereken tek bir soru var: Sağladığım imkânlarla, tanıdığım süre içinde seçtiğin rolü esaslara uygun oynadın mı, görevini yaptın mı, yoksa yaşam boşa mı geçti? Yapman gereken iş ortada mı kaldı?

Güney Haştemoğlu 20.12.2016
*ruhsalboyut.com*

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 63559928 kişi ziyaret etti, Şu anda 1094 kişi sitede.