TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 3 Şubat 2023 Cuma

  İRADE NİYETLE GÜÇLENİR
  YEDİ SES, YEDİ RENK...
  GÖNÜL DEĞERLERİMİZ -1
  KAZANÇ EMEK KARŞILIĞIDIR
  UYANIŞ İÇİN BAŞLANGIÇ
  UYANIŞ İÇİN AKTİFLEŞME
  DİLEKLER GERÇEĞE AİT...
  BİLGİ, HİZMET VE GÜÇ
  KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
  ZAMAN IŞIK ANAHTARDIR
  VİCDANDA YASA, GÖNÜLDE O'
  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN KONUSU

 

 Başedemediğimiz sınavlarla

gerçek varlığımızdan uzağa düşüyoruz

 

 

Gerçekte sınav her andır. Biz devamlı olarak an içindeki bize göre küçük, Sisteme göre büyük ve önemli sınavları kaybettiğimizin farkında olmuyoruz. Ne zaman ki karşımıza bizim büyük gördüğümüz bir sınav çıkıyor o zaman doğru karar vermek istiyoruz ama doğru kararı verecek gönül dediğimiz mekanizma an içindeki kayıplarla kapandığı için olayla başa çıkamıyoruz. Olayla başa çıkmak için ihtiyacımız olan aydınlatıcı, yol gösterici ve bizi muktedir kılacak güç aklın değil, açık gönlün gücüdür.

Zihnimizin bir anlamda bizim evimiz olduğunu, gerçekte zihinde yaşadığımızı anlamalıyız, bilmeliyiz. An mertebesinde evimizi devamlı kirletiyoruz. Evimiz çöp ev gibi. Evimizde kavga ve gürültü var, devamlı konuşma var. Gönül düzen, barış, sevgi, sükûnet ve huzurdur, oraya misafir olamıyor. Hâlbuki gönül değil misafir olmak, devamlı orada olmak istiyor ki artık gönül gözü, gönül kulağı açılsın, sınavlar sınav olmaktan çıksın. Olaylar gönül gücü karşısında kum tanesine dönüşsün, yolumuz açılsın. Ayaklarımız dünyaya basarken enerji boyutunda yaşamaya başlayalım.

Kolaylıkla ve doğru şekilde hemen çözebildiğimiz durumlar sınav değildir. Sınav bizi doğru davranmakta zorlayan, başedemediğimiz durumdur. Sınavları yaratan biziz. Bilincimizin yetmediği yerde, yasaları, esasları, değerleri görmezden geldiğimizde ortaya çıkan mekanizma sınavı yaratır. Ruhsal Sistemin bizi yokladığı, denediği durumlar var. Aslında bunlar deneme ve yoklamadan çok bizi bize gösteren durumlardır. Kendimizi bir şey başarıyor veya bilinçte adım atıyor sandığımız, görevlere, iltifatlara layık olduğumuzu düşündüğümüz, büyük sözler söylediğimiz zaman yarattığımız mekanizmanın sınavlarıdır. Kimi zaman irademiz sabırla denenir. Sabrı inancımızla başarınca, O'nun bize erişen ilhamı, sezgisi irademizi güçlendirecektir. İrademiz, inancımız sabrımız O'nun bize erişen ilhamı, sezgisi hepsi birlikte güçlü bir mekanizma yaratır.

Her insandan beklenen bir gelişme, gayret ettiği takdirde ona açık olan bir kapı vardır. O gelişmeyi sağlayacak bütün imkânlar fırsatlar kişiye verilmiştir. Bu bekleniş de bizler için apayrı bir sınavdır. Düzen ve kanunlar bizi her lahza denediği gibi, bazı zamanlar özellikle daha geniş sınar.

Varoluş en küçük değerlerden başlayarak mekanizmalara, düzenlere, planlara, sistemlere, esaslara, yasalara dönüşerek iç içe, birbirini etkileyen, devinen canlı, şuurlu enerjiler bütünlüğüdür. Bunu anlamak, öğrenmek ve bir noktadan uyum sağlayarak o Bütün'e dâhil olmak, oradaki yerimizi almak zorundayız. Sınavların nihai sonucu bize bunu kazandırmaktır. Bu nedenle imtihan gerçeği sevgiyle, saygıyla karşılanmalı ve başarmak için ne yapmak gerekiyorsa yapılmalıdır. Sınanmalarda bunları başaramayan hayırda olmayacaktır.

Bizim seçimimize bırakılmış iki değerler topluluğu var. Ruhsal olan gerçek değerler ve dünya realitesine ait geçici nefsî değerler. Hangi değerleri seçiyorsak o tarafla ilgili mekanizmayı kuruyoruz. Ve sonuçta her enerji bütünlüğü gibi zihnimizde kurmuş olduğumuz, zihnimize hâkim olan mekanizma gerçek değerlerden oluşmuşsa yeni gerçek değerleri kendine çekerek büyüyor. Veya dünya realitesine dönük mekanizma kurmuşsak kendi benzerleriyle büyüyor ve bize hâkim oluyor.

Şunu da bilmemiz gerekiyor ki halen egonun yarattığı mekanizmaların sonuçları içindeyiz. Sınavlar, sınavlardaki başarısızlıklar, hatta sınavı fark bile edemiyor olmamız, bizi ruhsal yanımızdan uzak düşüren egosal mekanizmamızın yarattığı bir durumdur. Mekanizma dediğimiz canlı enerjinin beslendiği yer bizim ilgilendiğimiz bilgiler, isteklerimiz, ilgi alanlarımızdır. Eğer bunlar hayırdan uzak, saptırıcı, yanlış, egosal durumlarsa o mekanizmanın da bize çok şeyler kaybettireceğini, karanlıklara gömülüp kalacağımızı da bilmeliyiz. Yani her halükarda bizi çekip götüren bir mekanizma içindeyiz, ama yukarıya ama aşağıya! Uyduğumuz sürece aşağıya, uyanırsak yukarıya! Ruhsal Sistem daha aşağılara düşmemizi engellemeye, yukarı çıkışımızı kolaylaştırmaya çalışıyor.

Bizde yer bulup gelişen değerlerin yarattığı mekanizmamızı tanımak, egosal mekanizmamız yerine gerçek değerlerle gerçeğin, hayrın mekanizmasını kurmaya başlamak, sınavları fark ederek sevgiyle, saygıyla, şükürle karşılamak kendimizi bilmek için atacağımız ilk adımdır.

Güney Haştemoğlu  14.1.2017  *ruhsalboyut.com*

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 63713114 kişi ziyaret etti, Şu anda 1109 kişi sitede.