TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 3 Şubat 2023 Cuma

  İRADE NİYETLE GÜÇLENİR
  YEDİ SES, YEDİ RENK...
  GÖNÜL DEĞERLERİMİZ -1
  KAZANÇ EMEK KARŞILIĞIDIR
  UYANIŞ İÇİN BAŞLANGIÇ
  UYANIŞ İÇİN AKTİFLEŞME
  DİLEKLER GERÇEĞE AİT...
  BİLGİ, HİZMET VE GÜÇ
  KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
  ZAMAN IŞIK ANAHTARDIR
  VİCDANDA YASA, GÖNÜLDE O'
  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN SORUSU

"Hayrı bilmeyi göze almak" ne demektir?


 

Hayır sözcüğü gerçek dediğimiz bilmemiz gereken bilinmezliğin içinde olan anlamlardan biridir. Neden hayrı bilmek "göze almak" şartına bağlanmıştır? Buradaki göze almanın çocuk sahibi olmayı, doktor olmayı, politikaya atılmayı hatta on kişiyi evimize yemeğe davet etmeyi göze almaktan ne farkı vardır? Günlük yaşamda göze almaktan söz ettiğimizde elimizdeki olanaklarla yapacağımız işi kolaylıkla karşılaştırır ve kararımızı veririz. Burada öncelikle hayrı bilmediğimiz ve bilmenin de bir göze alış konusu olduğu vurgulandığı gibi göze almak için elimizdeki olanakları da bilmiyoruz.

Hayrı bildiğimiz zaman onu yerine getirme konusunda seçim hakkımız kalmaz. Mutlaka o hayır yerine getirilmelidir. Aksi halde insan olmak adına büyük kayıplar meydana gelecektir. O nedenle bizi aşan, büyük hayırların bilgisi bize verilmez; hayrı bizim keşfetmemiz istenir. Çünkü keşfettiğimiz hayır onu yerine getirebilme gücünde olduğumuz hayırdır. Başka bir deyişle o hayrı yerine getirecek maddi ve manevi olanağımız vardır. Burada vicdan yoluyla, gönül yoluyla yüksek bilincin sevgi dolu küçük dürtülerini hissederiz. Hayrı görmek ve gerekli bir hizmet olarak yerine getirmek önce bizim hayrımızadır. Çünkü kalp ışığımız çoğalır ki bu bilinç ufkumuzun ötesindeki bir şeyleri fark etmektir.

Dünyada göz alışlarında yapacağımız iş kolaylıkla yerine gelir. Çünkü beynimizin, zihnimizin duygu, düşünce, anlam örgütlenme ağı hazırdır. Gerçek hayırdan bahsettiğimizde ise artık ruhsal alandaki bir kavramdan bahsediyoruz. Bu şu demektir: Beynimizde, zihnimizde ruhsal boyutta geçerli olan duygu, düşünce ve anlamlar için yeni bir örgütlenme ağı kurmaktayız. Bu ağ kurulmaz ve her gün yeni anlamlarla desteklenip büyümezse asla kalıcı olmaz. Bilirsiniz bazen gerçekten yapabileceğimiz bir hayır işine girişiriz, yardım için, katılım için, birlikte çalışmak için vs söz veririz, sözümüzü bir süre tutar gerekenleri yaparız; sonra yavaş yavaş olay gözümüzde büyür ve vazgeçeriz. Çünkü anlayışımız dünya bilinci seviyesinde kalmıştır. Ruhsal Planda bir hayır anlayışı asla vazgeçilemezdir, çünkü büyüyen bir sevgidir. Göze alışın gücü sevgidir. Bu bir göze alıştır çünkü dünya realitesiyle oluşmuş bilinçte, dolayıyla da beynimizde ve zihnimizde o sevgiye uymayan bağlantıları ortadan kaldırıyoruz, yerine yeni yüksek bilinç bağlantıları kuruyoruz demektir.

Düşünün içinde oturduğunuz ailenizden kalma rahat bir eviniz var; sevgi ve hayır adına o evi kısım kısım yıkıp yerine yeni bölümler inşa ediyorsunuz; öyle ki sonunda eski evden eski bahçeden eser kalmıyor, yepyeni bir eviniz oluyor hem de sizinle aynı düşüncede olanların bulunduğu başka bir mahallede! Ama siz evinizi yıkıp yeniden inşa ederken, yavaş yavaş mahalle değişirken zaten zor bir iş yapıyorsunuz, üstelik çevrenizde bunu yapmanızı engellemeye çalışan bir sürü kişi var. İşte göze alışın böyle bir anlamı var. Yüksek bir bilince kavuşmak cesaret ister, sürdürmek için iç birliği gerekir. İç birliği işte o anlam ve düşüncenin bir birine bağlandığı örgütlendiği ağdır.  Cesaret Yüce Sevgiyi yaşamayı içtenlikle, inançla isteyenlere bu konuda yılmadan azimle çalışanlara verilen güçtür. Dilerim hepimizin böyle bir gücü olsun.

Güney Haştemoğlu   27.12.2015   *ruhsalboyut.com*

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 63710892 kişi ziyaret etti, Şu anda 1058 kişi sitede.