TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 29 Ocak 2023 Pazar

  İRADE NİYETLE GÜÇLENİR
  YEDİ SES, YEDİ RENK...
  GÖNÜL DEĞERLERİMİZ -1
  KAZANÇ EMEK KARŞILIĞIDIR
  UYANIŞ İÇİN BAŞLANGIÇ
  UYANIŞ İÇİN AKTİFLEŞME
  DİLEKLER GERÇEĞE AİT...
  BİLGİ, HİZMET VE GÜÇ
  KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
  ZAMAN IŞIK ANAHTARDIR
  VİCDANDA YASA, GÖNÜLDE O'
  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN KONUSU

 

Gönül değerlerimizi yangından kaçırmak - 1

 

 

İnsanın hayra tutunması isteniyor ve bekleniyor. Hayra tutunmak, arasıra hayırlı bir iş yapmak değil, kendimiz için, herkes için, tüm varlıklar için koşulsuz olarak devamlı iyide ve doğruda olmaktır.

Şüphesiz arasıra yapılan hayırlar boşa gidiyor demek olmasa da bizi üst şuura ulaştıracak yolda adım atmış olmuyoruz. Hayra tutunduğumuzda ve bırakmadığımızda hayrın gösterdiğinde yol alabiliriz.

Hayra tutunmak demek, iyilik, doğruluk ve hizmetin bilgiyle birleştirilip düşünülmesi ve eyleme geçirilmesidir. Bizler programlanmış robotlar değiliz. Düşünmek gibi doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden ayırmamızı sağlayan muhteşem bir güce sahibiz. Gerçek sevgi böyle bir yaşamın en büyük armağanıdır. O sevgi/birlik ki insana nasip edilecek olan Yüce Bir Kudrettir. O kudret bizim şu anda yapmayı istediğimiz ama gücümüzün yetmediği en geniş, en büyük, güzel, doğru iyi işleri yapma gücünü ve imkânını bize verecektir. Tüm insanların mutlu olacağı, çocukların en güzel koşullarda sevgi ve özen içinde büyüyeceği bir dünya yaratmak istemez miydiniz? Sevgi/birlik bunu yaratmanın gücüdür.

Her doğru düşünce ve eylemin daha yeni, daha doğru düşünceleri ve eylemleri, yanlışların ise yeni ve daha yanlış olanları davet etmesi bir evrensel yasadır. Benzer, benzeri çeker. Hayır olan, O'nun Rızası'na uygun olan düşünce ve eylemler de benzerlerini çeker, aydınlatır, gücünü verir. Yaptığımızı yeterli görüp rehavete düştüğümüzde hayır bağlantımızı koparmış oluruz. O'nun Rızası bu nedenle daima izlenen, yaşamın her alanında uygulanan bir hayır çizgisinin ara vermeden sürdürülmesi halinde mevcuttur. Hayır çizgisinin devamı, doğru ve iyi olanın devamlılığı, hizmetin sürekliliği, yeni bilgilerin ardı ardına keşfedilmesi ve bilgiye teslimiyettir ki sevgi ve birlik dediğimiz enerjinin, halin zerrelerimize kadar giyinilmesi, yaşanmasıdır. O' ilk hedef olarak sevgi ve birliği önümüze koyduğu için Rızalı olacağı tek hal  sevgi ve birlik yolunda belli zamanda, belli hızda atılan sürekli adımlardır.

Kolaylıkla rehavete düşüyoruz. Dünya realitesinin bizi nasıl bir kuvvetle yolumuzdan ayırdığını göremiyoruz. Çünkü ayrı düşmüş bir zihin ve o zihnin yaşamına alışkınız. Çevremizde kimler varsa, gazeteler, televizyonlar, üzerimizde etkisi olan herkes ve her şey bizi dünya realitesine çekiyor. Moda dediğimiz çılgınlık, tüketim dediğimiz şuursuzluk, zamanı eğlenerek haz içinde kullanmak, acıdan ve zor olandan kaçmak, dünya realitesinin ürünleridir. "Neden çalışıyoruz? Tatil yapmak için" diyen tatil yeri reklamını hatırlıyorsunuzdur. Demek ki her şey tatil ve rahatlık içinmiş! Ama bu telkinler, bu zihniyet bugün kişisel yaşamımızdan başlayarak, her alanda tüm dünyayı cehenneme çevirmiştir. Görebilseydik eğer, dünya realitesinin, gönül değerlerimiz ve gerçek varlığımız için nasıl bir ateş ve yıkım olduğunu anlar, tabir caizse bu yangından en değerli varlığımız olan gönül değerlerimizi derhal kaçırırdık. O' hepimize yardım etsin ama önce biz kendimize ve erişebildiğimiz herkese yardım etmeye başlayalım ki o yardımı hak ederek üzerimize çekelim. Yardım her zaman yanımızda bütün mesele o yardımı üzerimize çekmekte.

Güney Haştemoğlu 6.6.2018  *ruhsalboyut.com*

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 62753254 kişi ziyaret etti, Şu anda 1022 kişi sitede.