TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 3 Şubat 2023 Cuma

  İRADE NİYETLE GÜÇLENİR
  YEDİ SES, YEDİ RENK...
  GÖNÜL DEĞERLERİMİZ -1
  KAZANÇ EMEK KARŞILIĞIDIR
  UYANIŞ İÇİN BAŞLANGIÇ
  UYANIŞ İÇİN AKTİFLEŞME
  DİLEKLER GERÇEĞE AİT...
  BİLGİ, HİZMET VE GÜÇ
  KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
  ZAMAN IŞIK ANAHTARDIR
  VİCDANDA YASA, GÖNÜLDE O'
  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN SORUSU

 

 

"Bütünlendiğiniz kadar aydınlanırsınız"  ifadesi

size neler düşündürüyor?


 

 

Bütünlenme nedir, neyle nasıl bütünleniriz biliyor muyuz? Bugünkü halimizle parça parça bir durumda olduğumuzun bilincinde miyiz? Bedenimizin bütünlüğünü düşünelim. Bedenimiz organları, hücreleriyle bir bütün halinde çalışmasaydı yani her organın her hücrenin görevi birbirini tamamlamasaydı ya ölmüş olurduk ya da makinelere bağlanmış olarak bitkisel hayattaydık. Bedenimiz her hücre her organ diğerlerine uyum içinde hizmet ettiği için bütünlük içindedir ve bütün olduğu için bize hizmet edebiliyor. Bedenin bütünlüğü sadece kendi içi ile bütünlük değildir. Beden dünya ile de bütünlük içindedir. Aksi halde canlı kalamaz. Soluduğumuz atmosferle, yediğimiz yiyeceklerle, içtiğimiz suyla, dünyanın yerçekimi ve manyetik alanıyla, güneşin ışığı, sıcaklığı, enerjisi ve daha bilmediğimiz nice tesirlerle bedenimiz bütünlük içindedir. Bunlardan birindeki ufak bir değişiklik bedenimiz hasta eder veya öldürür. Dünyamız Güneş Sistemi ile bir bütündür ve bedenimiz Dünya ile bütün olmakla Dünya ile birlikte Güneş Sistemiyle, Güneş Sistemi üzerinden galaksimizle ve neticede bütün fizik evrenle bir bütündür. Bedenimizin nasıl bir muhteşem bütünlük içinde olduğunu düşünelim.

Ya insanın içsel, varlıksal bütünlüğü ne durumdadır? Aklı, gönlü, kalbi, düşünceleri, duyguları, sözleri, eylemleri bütünlük içinde midir? Psikolojik olarak, ruhsal olarak bir bütünlük var mıdır? İnsan inancıyla bir bütün müdür? İnsan egosuyla, düşünmezliğiyle varlıksal olarak bugün insan olmaktan çok uzak dağınık bir şeydir. Hayvanlar, bitkiler, taş, toprak hepsi kendi içinde ve içinde bulundukları sayısız sistemle bütünlük içindeyken sadece insan bütünlükten uzak, her şeyin dışında karanlıkta yalnız ve kendine, çevresine zarar veren durumundadır.

Bütünlük içinde olmayan insan nasıl dağılıp yok olmuyor? Zaman bu dağınık insanı yok olmaktan koruyor. Ona dağınıklığın bütünlüğe dönüşmesi için fırsat veriyor, yardım ediyor onu kâh acı kâh sevinç ve huzur vererek eğitiyor, cemal ve celal denilen iki büyük enerji arasında bir o tarafa bir bu tarafa savrularak gidiyoruz ta ki tanınmış olan sürenin bitimine, zamanın sonuna kadar. Zaman bittiğinde bütünlüğe ulaşılmamışsa gerçek acılar var. Belki yok oluş! Çünkü zamanın yardımı ve bizi bizden ve çevremizi bizden koruması kalktığında, içinde bulunduğumuz sistemlerle varlıksal olarak bir türlü bütünleşemeyiş o sistemlere zarar vermeye, yıkıma yol açacaktır. Bugün dünyada insanı ayakta tutan sistemin dolayısıyla kendimizin de yıkımına yol açmakta olduğumuz gibi.

Bedenimizin kendi içinde başlayıp tüm evrenlere kadar uzanan bütünlüğü sayesinde dünyada yaşıyoruz, çalışıyoruz, öğreniyoruz; kulaklarımız güzel sesleri duyuyor, gözlerimiz nice fiziksel güzellikleri görüyor. Beş duyumuzla sonsuz güzelliklerin çok küçük bir frekans aralığında, lütfedilmiş bir zamanı, lütfedilmiş bir yaşamı karanlıkta yaşıyoruz. Ama beklendiğimiz yer hak edilmiş bir zaman ve hak edilmiş aydınlık bir yaşamdır. Kalbin, aklın gönlün birlikte çalıştığı iç birliğinin sağlandığı, eylemlerimizin esaslarla, dileklerimizin O'nun dilekleriyle bütünleştiği bir durumda esas varlığımızın gözü kulağı inanılmaz güzelliklere, şimdi anlayamadığımız yüksek bir gerçeğe açılacak, hak edilmiş başka bir yaşama geçilecek. Buna aydınlanma diyoruz.  Şüphesiz her hak ediş de O'nun Lûtfudur ve insandan daima yeni hak edişler beklenecektir. Ve her hak ediş varlıksal olarak daha büyük daha yüksek bütünlenmelerle mümkündür.

İnsandan Dünya yaşamında beklenen bütünlenme birlik ve sevgi bilincine yükselerek aydınlanmadır. Sevgi bu yolun tek gerçeğidir. Sevemiyorsak bütünlenmedik demektir. İnsan ancak bütünlenip aydınlandığında Dünya insanlığının bütünlüğüne büyük hizmette olacaktır.

Güney Haştemoğlu 1.6.2016  *ruhsalboyut.com*

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 63709684 kişi ziyaret etti, Şu anda 1044 kişi sitede.