TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 3 Şubat 2023 Cuma

  İRADE NİYETLE GÜÇLENİR
  YEDİ SES, YEDİ RENK...
  GÖNÜL DEĞERLERİMİZ -1
  KAZANÇ EMEK KARŞILIĞIDIR
  UYANIŞ İÇİN BAŞLANGIÇ
  UYANIŞ İÇİN AKTİFLEŞME
  DİLEKLER GERÇEĞE AİT...
  BİLGİ, HİZMET VE GÜÇ
  KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
  ZAMAN IŞIK ANAHTARDIR
  VİCDANDA YASA, GÖNÜLDE O'
  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon

 

 

İyilik Böyle Bir Şeydir

 

 

İnsan denen sistem paylaşımcı bir yapıdır. İçine girdiği akımla sürüklenir gider, iyilikte de kötülükte de. Bu öyle bir şeydir ki, çoğu zaman duygularının ne olduğunu bile bilemez, neyi neden yaptığını anlamaz. Uykuda olduğundan. Bu yüzden sık sık uyanması için ikaz edilmektedir. Şimdi bir iyilik yapmalıyım diyerek iyilik yapılmaz. Kişinin bir istekle, bir durumla karşılaştığında vereceği kararlarla, bir ihtiyacı karşıladığında iyilik yapmak mümkün olur.

İyiliğin ne olduğu devamlı düşünülmelidir. Bugün iyilik zannedilenler zarar meydana getirebilirler. Yaşananlara baktığımızda, insanların başına gelen üzüntü ve acı verici olayların, iyilikten ne kadar uzak olduklarını, başımıza neden arka arkaya geldiklerini düşündüklerimiz, üst bakışta değişebilir. Bizleri zorlayanlar hayrımıza olabilir. Varedenin adaletini ve sevgisini anlamak kolay değildir.

İyilik adı altındaki frekans her aurada inanılmaz bir şekilde bambaşka titreşimler meydana getirerek çok farklı davranışlara neden olur. Ayrıca insanların birbirine yaptığı iyiliğin titreşiminde birçok duygunun da karışıklığı vardır. Bunlar üstünlük, baskınlık duygusu, yardım duygusu, bedel ödeme veya ödetme duygusu, mecburiyet duygusu, hem isteme hem istememe hatta kendi isteğini empoze etme bile bu çerçeveye girebilir.

Saf iyiliği, yüceliğin yarattığına uyguladığı iyilik olarak tarif etsek de, bilginin sahibi olamadığımız için gene de eksik bir tarif olarak kalıyor. Öyle durumlar olabilir ki yalan söylemek bile iyilik olarak görülebilir. İyilik yapmak zordur. Kişiler iyi olduğunu düşündükleri yardımları yaparlar ama netice çok zaman belirsizdir. Öyle ki insan kendi için çok istediği bir şeyi çalışıp çabalayıp elde ettiğinde bile çoğu zaman pişmanlık duyar. Onun için bilgeler ''İsteklerinize dikkat edin, hakikat oluverir'' derler. Zaten insan ne kadar az düşünür. İnsanın başa çıkması gereken zor durumlara şükreden ne kadar azdır.

İyilik büyük atılımlarla değil, küçük eylemlerle başlar. İçimizdeki sesin duyulması vicdan fısıldamalarıdır. Önce kendi kendimize konuşur, sorular sorarız, sonra soruları başkalarına sormaya başlarız. Bunlar küçük adımlardır ve bizi ürpertir. İnsanlık adına yaşanmanın gerçeğine bakar, bizim için yapılanlardan başkaları için yapmalara ulaşırız. İyilik hem zor hem kolaydır. Musa Hızırın iyiliklerini hiç anlayamamış, her seferinde isyanla karşılamıştı. Bugün aynı nedenle birçok insan yaratılışa karşı isyandadır...

Yaşadığımız her olayın bizim için hayır olduğunu anlamak kolay bir şey değildir. Yaşam sanki türlü olaylarla sayfa sayfa bir bir kapanıyor, yaşananlardan nasipler aklımızın yettiği kadarı ile alınıyor ve hiç ara vermeksizin yenileri üstüne ekleniyor. İnsan öğrendiği yeni bilgisi ile başka bir istikamete ve bilinmeyene doğru yol alıyor. Titreşim bir kere daha değişiyor, artık başka kurallar eskisinin yerine geçiyor. Devamlı deneyim ve öğretilerle ve bunların getirdiği bilgilerle kişi yaşam çarkları arasından geçiyor.

Hayat böyle bir şey mi, hergün yeni bir şey mi öğretiyor? Bilgi, bunun yeni bir hayır, iyilik, gelişim olduğunu söyler. Yücelik insana böyle yol aldırır ve bunun adı İYİLİK'tir. Bu şükredilmesi gerekendir. Çünkü bu BİLGİ'nin kazanımı ve insana verdiği GÜCÜ'dür. Yeni bakış açısı, kazanılan gücün titreşiminin giyinilmesidir. Böylece eskinin yanarak acı vererek kişiyi dönüştürmesi, pürüzlerin törpülenerek ortamın parlatılması düşüncelerin derinleşmesi mümkün olur.

Bütün bunlar insanın gözünü açıp önce göremediklerini görebilmesi içindir. Ve bu güç insana lazım olandır. Çünkü artık yeni bir boyuta geçti. Kurallar da değişti, önemliler önemsiz oldu, önemsiz zannedilenler ise şaşılacak kadar önem kazandılar. Artık aşılması gereken yeni tepeler var. Ve her birey bu sorunları kendi başına aşmak zorundadır. Ne kadar büyük acı o kadar büyük adım. Herkes bilir ki rahatlıkta, dünya hoşluğu ağır basınca, gelişim adımı küçülür hatta yok bile olur. Ama zorluk büyüdükçe isyanlarımız da maalesef büyür. Bunları anlayıp şükürlerimize ulaşıncaya kadar. Eh bu durumda insan dayakları yiyecek olandır ve de yüreklerimiz yangın yeridir.

Şüphesiz hiç bir güzellik, hiçbir çirkinlik devamlı değildir. Hepsi bizim görmemiz, anlamamız için gereken süre kadardır. Sonunda çembere sıkışıp kalırız, çıkar yolumuz kalmamıştır ve yangın acımasızca başlar. İçimizdekiler de eriyip akmaya başlar. Bu boşalmadır, hayırdır, iyiliğimizdir, yükselmemizdir. Üst değerlere ulaşabiliriz. Hayatımız, isteklerimiz daha incelir, ihtiyaçlarımız değişir. Tabi bu büyük bir sarsıntıdan sonra meydana gelir. Ama yaşamı karşılamalar güzelleşir. Hiç birimiz yalnız değiliz. Varoluş her zaman yardımcımızdır.

Günal Gölhan – 1.12.2010  *ruhsalboyut.com*

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 63707847 kişi ziyaret etti, Şu anda 1065 kişi sitede.