TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 3 Şubat 2023 Cuma

  İRADE NİYETLE GÜÇLENİR
  YEDİ SES, YEDİ RENK...
  GÖNÜL DEĞERLERİMİZ -1
  KAZANÇ EMEK KARŞILIĞIDIR
  UYANIŞ İÇİN BAŞLANGIÇ
  UYANIŞ İÇİN AKTİFLEŞME
  DİLEKLER GERÇEĞE AİT...
  BİLGİ, HİZMET VE GÜÇ
  KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
  ZAMAN IŞIK ANAHTARDIR
  VİCDANDA YASA, GÖNÜLDE O'
  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN SORUSU

 

Bilinçlenmede yüksek hissedişin yeri nedir

ve nasıl sağlanabilir?

 

 

Yüksek hissediş bilincin anahtarıdır. Bilinçlenme "yüksek hissediş"le başlar. Bu hissedişi kimi zaman bir ilham, kimi zaman bir sezgi, içten gelen bir duygu, bir farkına varış veya altıncı his diye ifade ederiz.

Hissediş gönül hassasiyeti gerektirir. Çünkü hisseden gönül, hissettiren ruh, hissedilen ise özün ihtiyacıdır.

Yapılan bütün çalışma bu hassasiyetin yeniden kazanılması çalışmasıdır. Büyük Ruhsal Bilgiler insanın yapısında var olan bu ince hassasiyetin insandan "çalındığını" bildirmektedir. Eksik bırakılan ve yoksun olduğumuz en büyük değer! İnsan Öz'ünün ihtiyacını hissedemez durumdadır. Kimdir çalan, neden çalınmıştır, bu soruların cevabı olan gerçeği anlamamız yine o hassasiyetin kazanılarak gereken bilincin kazanılmasına bağlıdır. Bulunduğumuz realitede bu gibi bilgiler zihnimizde magazin bilgilerine çevrilerek anlamsız ve faydasız duruma düşmektedir.

Özün ihtiyacı ruhsal yasaların hissedilerek ona göre bir yaşam sürülmesidir. Ruhsal yasalar bizim varoluşumuzun yasalarıdır. Kendimizi bilmenin tek yolu bu yasaların hissedilip yaşamın ona göre düzenlenmesidir.

Dünyada bulunuşumuzu anlamak, görevimizi bilmek, O'nun Sırrı'nı açmak, O'na olan borcu ödemek, O'nun Affı’nı kazanmak gönlün hissedilişine ve hissedilenin yaşanmasına bağlıdır.

Varlığımıza saygı duymamız, kendimizin gerçek yüksek varlığına inanabilmemiz ve ona göre kendimizdeki yanlışlardan kurtulmamız için bu yüceliği hissetmemiz demek bütün mukaddesata, tüm yüceliğe kalbimizde yer vermemiz demektir. Düşünün ki bu hissediş ve bu hissedişin yaşanması mümkün olsa zihinsel durumumuz, hayat tarzımız, yaptığımız işler, konuşmalarımız, duygularımız bugün böyle mi olurdu?

İnsan sonuna geldiğimiz bu vernal devreyi sevgi ve birlik bilincine ulaşarak tamamlarsa O'nun Yolu'na devam edebilecektir. Aksi halde insan yüce sevginin ve yüce yardımın asla ulaşamayacağı bir bilinç kaybına uğrayacak, kalp ve gönül mekanizmaları tamamen kapanacaktır. Sevgi ve Birlik bilinci içlerinde öyle çok yasa barındırırlar ki bunları anlamak ince bir hissediş ve hissedişin incelikle yaşanmasına bağlıdır. Çok mu zordur? Bütün evren bu incelik ve hassasiyet üzerine kuruludur. İnceliğin dışında kalan bir varlık evrende kalamaz ve bu ince duyuş var edilen her varlığa bağışlanmıştır. Mesele insanın hissediş için gayretine, inancına ve içinde saklı gücünü kullanabilmesine kalmıştır.

En büyük değerimiz olan yüksek hissedişi nasıl sağlarız? Öncelikle hissedişimizin konusu Sevgi ve Birlik dediğimiz esaslardır. Sevgi ve birlik aynı esasın iki yüzüdür. Sevgiden ve birlikten ne kadar uzak olduğumuz gerçeğini anlamak zorundayız.  Ancak bunu anlamak için gerçek sevginin sezgisi, hissedişi içinde olmamız gerekir. Bunu bize sağlayacak olan kendimizdeki esasa ve kendimiz dışında saydığımız birçok şeye çeşitli şekillerdeki gerçek hizmetimizdir. Zaten bugün uğraştığımız bizi zorlayan her durum gerçek hizmetimizin yokluğu nedeniyle bize karşı oluşan mekanizmaların sonucudur. Burada işleyen yasaları hissetmek gerekir. Bu hissedişi engelleyen ön yargıları, eski bilgileri ortadan kaldırmalıyız. Düşük seviyeli duygulardan; affetmezlik, şüphecilik, kıskançlık, kibir vs gibi yanlışlardan uzak özgür bir zihin hissedişi sağlar. Kısaca iyilik, doğruluk, hizmet, bilgi ve sevgi esasına göre işleyen bir zihin gerekir.

Sabır, güven, inanç hissedişin melekeleridir. Umut en önemli bir enerjimizdir. Umuttaki en ufak bir çatlak umutsuzluğun, üzüntünün ve pek çok yanlış duygunun sızmasına yol açar ki bu da bizi doğru olandan uzaklaştırır.

Dünya telaşını bırakanlar esasa nasıl hizmet edeceklerini hissederler.

Yasaları bilgi üzerinden akılla anlamaya çalışmak, hissediş yaratmaz. Hissediş gönüldendir ve gönülden gelen bir hissedişin derhal yaşanması, arkadan gelen ve bir öncekini tamamlayacak olan hissedişlerin aynı şekilde takibi ile yaşama geçirilmesi bir yasadır. Buna ipin ucunu tutmak diyebiliriz. Aksi halde gönül "kaçtı mı bir kere, gider". Hissediş süreklilik, kesintisizlikle kazanılır. Evrende her şey en ince, en hassas bir süreklilik sonucu işlemektedir. Biz de evrenin bir parçasıyız.

Güney Haştemoğlu  12.1.2016  *ruhsalboyut.com*

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 63709330 kişi ziyaret etti, Şu anda 1044 kişi sitede.