TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 29 Ocak 2023 Pazar

  İRADE NİYETLE GÜÇLENİR
  YEDİ SES, YEDİ RENK...
  GÖNÜL DEĞERLERİMİZ -1
  KAZANÇ EMEK KARŞILIĞIDIR
  UYANIŞ İÇİN BAŞLANGIÇ
  UYANIŞ İÇİN AKTİFLEŞME
  DİLEKLER GERÇEĞE AİT...
  BİLGİ, HİZMET VE GÜÇ
  KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
  ZAMAN IŞIK ANAHTARDIR
  VİCDANDA YASA, GÖNÜLDE O'
  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN KONUSU

 

 

Eylem yoksa bilgi hiçbir şeydir

 

 

 

SÜREKLİ HAYIR HALİ YOKSA HAYIRDA OLMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR.

HER ŞEY SÜREKLİ BENZERİNİ YARATIR. 

YAŞADIKLARIMIZ KENDİ YARATTIKLARIMIZDIR.

İÇİMİZ NE KADAR HAYIRDA İSE İŞİMİZ DE O KADAR HAYIRDIR.

 

Bilgi eyleme geçirildiğinde yaşanan gerçekler vardır. Yaşanan gerçekler bilgiye şekil ve düşünce kazandırır. Bu bildiğimiz diğer bilgilerle bağ kurmamızı, yeni sonuçlar, yeni bilgiler çıkartmamızı sağlar. Yeni bilgileri eyleme geçirerek devam ettiğimiz zaman bizdeki istenmeyen pek çok alışkanlık, yanlışlık, ön yargı, ikilikler kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Bu halin devamı "sürekli hayırda olma hali"dir. Ve biz ancak sürekli hayır halinde isek hayırlı bir iş yapabiliriz. Çünkü bizim eylemlerimizin hayır olup olmadığını içimizin durumu belirler. Bir düşüncemiz veya eylemimiz şekil bakımından hayır gibi görünebilir. Ancak o düşünce ve eylemin derinliklerinde alt hesaplar, karşılık beklemeler varsa biz hayırda değiliz, düşünce ve eylemimiz de hayır teşkil etmez. Önce hayırda olmamızın engellerini yani içimizdeki ikilikleri ortadan kaldırdığımızda hayrı gören gözlerimiz, hayrı duyan kulaklarımız açılır.

Temizlik gerektiren bir işe başlamadan önce ellerini yıkamak gibi. Yemeğin nasıl yapılacağını bilmek başka, yemeği temiz elle, temiz ortamda, temiz kaplarda, temiz malzeme ve temiz niyetle yapmak başka bir şeydir. Önce ikilikten kurtulmak niyetimizi temiz tutacaktır. Niyetimizin temizliği bilincimizin, frekansımızın yükselmesidir. Niyetimizin temizliği demek tam bir içtenlikle, zaten görevimiz olduğunu, yapmamak gibi bir seçeneğimizin olmadığını, bu eylemin bizim borcumuz olduğunu kabul ederek, bilerek, isteyerek ve sevgiyle yapılması gerekeni yapmaktır.

Bir hayır yapmışsak yapabildiğimiz için, böyle bir fırsat verildiği için sonsuz şükür içinde olmalıyız. Ve her hayır, daha büyük başka bir hayra yol açıyor. Hayırlar en küçüğün içinden bir büyüğü çıkarak devam ediyor. Onun için en küçük ilk hayır ve en küçük hayırlar kümesi çok önemli.

Hayır sözcüğünün anlamı çok geniş hayır hem bir hal, hem bir eylem. Hayır hem O'nun bize verdikleri, hem bizden bekledikleridir. Yaşadığımız tüm olaylar, bize zor gelenler, kolay gerekenler hepsi doğru karşılanırsa her biri hayırdır, isteyip de başarısız kaldığımız durumlar, çeşitli kayıplar da bizim için hayırdır.

Bu anlamda düşündüğümüzde yaşamın amacı hayrı kazanmaktır. Birbirimize açık olmak, ikiliği ortadan kaldırmak yaşamı doğru karşılamak hayır için çalışmak içimizde sevginin büyümesidir. Sevgi her işi hayra çevirir.

İnsana verilen zaman en büyük hayırlardan biridir. Ve daha nice hayırlar vardır ki sevgide adım attıkça karşımıza çıkar.

Karşımıza çıkan kimi hayırlar artık hazır olduğumuz içindir, kimi hayırlar ise yeni görevlere, bilgilere ve hayırlara hazırlanmamız içindir. Hazırlanmamız için verilen bu fırsatlar bizim yanlış isteklerimiz nedeniyle geri alınabilir, hayırlar kararır. Yaşadığımız her durum hayır için verilen bir fırsattır. Kullanabilirsek bir kazanırız, kullanamazsak iki kaybederiz. Çünkü kazanılmayan hayır fırsatı kalıcı değildir, kaybolurken elimizdeki bir şeyleri de alır götürür.

Hayır anlamına böyle topluca baktığımızda her işteki hayrı seçmek bizlere zor gelebilir. Bu nedenle bizlere hep küçük küçük hatırlatmalar yapılır ki biz hem anlayalım, hem dikkatle yerine getirerek bilincimizi genişletelim. Örneğin: "O'nun Adını anarak ve Rızasına uygun olarak yapılan her iş hayırdır. Her şeyin kararını bilmek en büyük hayırdır. Sonraya bırakılan işten hayır gelmez, çünkü zamanın gücü ile hayrın gücü birleştiğinde, hayır ortaya çıkar, aksi halde güç dağılır. Hayrı görene hayır kapısı daha da çok açılır. Hayrın tutulması eyleme geçirilmiş bilginin işidir."

Örnekler pek çoktur ama zaten kalbimizi, gönlümüzü dinlediğimizde biz de sayısız örnek bulabiliriz.

O'nun bizden istediği, beklediği her şey üzerimizde hayrın muhafazası içindir. Ancak öyleleri vardır ki hayırdan uzak oldukları için "hayır" sözcüğünden bile korkar. Bu nedenle önce inançla O'nun Rızası'nı kazanmaya çalışarak, peşin hükümlerden, kendi düşüncelerimizden arınmak ve hayra yakın olmak gerekiyor. Küçük hayırlar, küçük hayırları, sonra hepsi bir arada büyük hayırları çeker ve şu anda henüz yaşamadığımız için bilemediğimiz bambaşka bir hal ile zamanla birlikte akmak mutluluğunu yaşarız ki bu, dünyada yaşamının tek amacı, bir sonraki şuur alanının ilk basamağıdır.

Güney Haştemoğlu 20.3.2017  *ruhsalboyut.com*

 

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 62752249 kişi ziyaret etti, Şu anda 1023 kişi sitede.