TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 3 Şubat 2023 Cuma

  İRADE NİYETLE GÜÇLENİR
  YEDİ SES, YEDİ RENK...
  GÖNÜL DEĞERLERİMİZ -1
  KAZANÇ EMEK KARŞILIĞIDIR
  UYANIŞ İÇİN BAŞLANGIÇ
  UYANIŞ İÇİN AKTİFLEŞME
  DİLEKLER GERÇEĞE AİT...
  BİLGİ, HİZMET VE GÜÇ
  KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
  ZAMAN IŞIK ANAHTARDIR
  VİCDANDA YASA, GÖNÜLDE O'
  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN KONUSU

 

Ruhsal gerçeği kavramak zorundayız

 

 

Hiç kimse dünyadaki yaşamın gerçekliğini anlama, öğrenme konusunu tartışmaz. Çünkü yaşayabilmemiz için o gerçeğe göre yaşamamız gerekir. Doğumdan itibaren önce aile sonra okullar, çalıştığımız iş, evlenme, çocuk sahibi olma hepsi dünyadaki yaşamın gerçeklerini kavrayıp öğrenmemiz içindir. Çoğu defa gerçek dediğimiz anlam sadece dünyanın maddi gerçekleri üzerinden anlaşılıyor olsa da aslında dünya gerçekleri, "iyilik, doğruluk, hizmet, bilgi, sevgi ve birlik" dediğimiz ruhsal esaslarla beraber farklı bir gerçeklik örgüsü teşkil eder. Bütün kayıplarımızın, boşa giden yaşamlarımızın nedeni bu örgüdeki ruhsal esası, ruhsal gerçekliği göremiyor olmamızdır.

Bizi var eden gerçek önce ruhsal gerçektir. Dünya yaşamı madde gerçekliği içinde olmakla birlikte ruhsal gerçekliğimiz gerek madde gerekse madde ötesinde bizim varoluş nedenimizdir ve madde ötesi boyuta bizi taşıyacak olan tek gerçektir.

Kısa süreli dünya yaşamı sona erince madde ötesinde veya şimdi bu düzen ortadan kalkınca dünyada nereye tutunacaksak, bugün yaşarken de ona tutunmak zorundayız, sevgi birlik gerçeğine!

Dünyada yaşarken bile doğal felaketlerin, savaşların, ekonomik çöküntülerin getirdiği yıkımı karşılayacak güçte değilsek kendimizi, yaşamımızı koruyamıyoruz. Şimdi içinde kendimizi emniyette hissettiğimiz dünya düzeni de defalarca değişmiş olan sonlu düzenlerden biridir ve her değişimde yeni ve çok farklı bir gerçeği karşılamak onu anlamaya hazır olmakla mümkündür.  Büyük ölçüde aramıza inmiş olan o yeni ve farklı gerçekliğe uyum sağlayanlar, sevgi ve birliği yaşayanlar olacak. Uyum sağlayamayanlar ahengi bozacakları için dışarıda kalacaklardır. Bugün sımsıkı sarıldığımız bir takım değerler yeni dönemde işe yaramayacaktır. O günün zorlukları şimdi elimizde olan imkânlarla aşılamayacak.

Nuh'un Gemisi çok güzel bir semboldür. Eski gerçeklik kara ile yeni gerçeklik denizle, değişimi sağlayan olay bitmeyen yağmurlar ve sellerle ifade edilmiştir. Henüz yağmurlar başlamadan, ortalık deniz yokken Nuh'a gemi yapması ve her canlıdan bir çifti gemiye alması emredildi. İnsanlar ortada deniz yokken gemi yaptığı için onunla alay ettiler. Nuh emri yerine getirdi hem ailesini hem hayvanları kurtardı.

Bize o büyük günün doğal bir afet olmadığı bildirildi. Ama değişim, karanın yerine denizin geçmesi kadar serttir. Nefsimiz bu karmaşayı kaldıramaz. Dini metinler insanların çıldıracağını söyler. Hâlbuki bizden istenen sevgi ve birliği başarmak, yalnız kendimizi değil, olabildiğince çok insanın kurtulmasına yardım etmektir. O zor ve bizim hiç bilmediğimiz zaman ortamında sevgi ve birlik bizim kurtarıcı gemimizdir.

Bu konular, yüzlerini ruhsallığa çevirenler arasında sayısız defa konuşuldu ve hala konuşuluyor. Çünkü bu öncelikli sorunumuzdur. Ne var ki ruhsal olarak şu an içinde bulunduğumuz sevgiden ve birlikten uzak realitemizin idrakinde değiliz. Sevgiden ve birlikten uzak realitemiz doğanın dengesini bozdu, her varlığın, her insanın hakkı olan yaşam ve gelişme olanağını elinden aldı, ruhlarımıza sonsuz acılar verdi. Nefsimiz muazzam bir karşı dalga yarattı ve şimdi o dalga üzerimize kapanıyor. Bunu hepimiz görüyoruz, yaşıyoruz ama hala içinde bulunduğumuz ve her şeyin sebebi olan realitemizi anlamıyoruz. Ve bunu anlamadıkça bizi kurtaracak olan yeni realiteyi de anlayamayız. Kendini bilen önüne gelen, önünde duran gerçeği anlar. Önce kendi gerçeğimizi anlarsak yeni gerçeği kavramamızı engelleyen şeyler kendiliğinden ortadan kalkar.

Güney Haştemoğlu   2.8.2016   *ruhsalboyut.com*

 

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 63712142 kişi ziyaret etti, Şu anda 922 kişi sitede.