TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 3 Şubat 2023 Cuma

Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon

HAFTANIN SORUSU

 

İnsanın kendisi ile ilgili gerçek sorumluluğu nedir,

neleri kapsar?  

 

 

         İnsan sorumluluk alarak bilinçlenen bir varlıktır. Dünyasal işleyiş sorumluluklar üzerinden yürür. Mecburen yapılan işler bizim yüksek potansiyelimizi ortaya çıkarmaz. Çünkü mecburen yapılan işler sevgi içermez, üstünkörüdür, eksik kaldığı yerde vicdan azabı; zarar verdiği yerde korku ve korkunun kardeşleri olan yalan, ikilik, inkâr vs nice olumsuzluğu beraberinde sürükler. Kendimize olan saygımızı, sevgimizi yok eder. Düşük frekanslı varlıklara dönüşürüz. Gerçek, yüksek değerler kalbimizde bir rezonans ve uyanış yaratmaz.

         Dünyasal sorumluluklarımız doğru anlaşılıp görevler yerine getirildiğinde ruhsal gerçek üzerinden olan sorumluluklarımızı anlamaya başlarız. Öncelikli sorumluluğumuz gerçek dünya değerleri ile ilgilidir; bedenimiz, sağlığımız, ailemiz, işimiz, ülkemiz, dünyamız ve her şey ile ilgili halka halka genişleyen sorumluluklarımız vardır. Biz buna kısaca doğru ve yüksek bir yaşam biçimi diyebiliriz. Dünya sorumluluklarını yerine getiremeyenler daha yüksek sorumlulukları anlayamazlar. Görülüyor ki kendimize olan sorumluluğumuzla başkalarına olan sorumluluğumuz ayrı ayrı durumlar değildir. Sorumluluğumuz ne kadar geniş alanlara yayılırsa kendimizle ilgili gerçek sorumluluğumuz da o kadar yerine getirilmiş olur. Sorumluluk hakkında düşünürken gerçekte varlığımızın yaratılış nedeni olan görevlerimizi anlıyoruz. Görev ve sorumluluk madalyonun iki yüzü gibi; biri olmadan diğeri olamaz.

         Bütün dünyayı ve dünyada var olan her şeyi kapsayan bir sorumluluk/görev abartılı bir anlatım gibi gelebilir. Atatürk'ün 1924 yılında söylediği bir söz var: "Bir Türk dünyaya bedeldir". Söze vesile olan durumda Türk demek gerekiyordu; ama kastedilen İnsan'dır. En temiz düşüncelerle kötülüğe karşı savaşan, kalbi büyük sevgi ile dolu, insanlığın ve her şeyin hayrı için sürekli hizmet eden "İnsan", ruhsal güçleri ve bilgileri giyinmiş insandır yani o artık sadece kendisi değildir. Tabii ki o İnsan dünyaya bedel olacaktır; dünya okulu işte o zaman bitirilmiş olacaktır. Şuurun, gerçek gücün, gerçek bilginin mayası sürekli görev, sürekli sorumluluk, sürekli hizmettir. 

Güney Haştemoğlu  20.4.2015  *ruhsalboyut.com*

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi  kişi ziyaret etti, Şu anda  kişi sitede.