TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 3 Şubat 2023 Cuma

  İRADE NİYETLE GÜÇLENİR
  YEDİ SES, YEDİ RENK...
  GÖNÜL DEĞERLERİMİZ -1
  KAZANÇ EMEK KARŞILIĞIDIR
  UYANIŞ İÇİN BAŞLANGIÇ
  UYANIŞ İÇİN AKTİFLEŞME
  DİLEKLER GERÇEĞE AİT...
  BİLGİ, HİZMET VE GÜÇ
  KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
  ZAMAN IŞIK ANAHTARDIR
  VİCDANDA YASA, GÖNÜLDE O'
  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN KONUSU

 Zannettiğimiz kadar özgür müyüz?

 

Burada sözünü ettiğimiz özgürlük, özümüzle bağımızı sağlayan özgürlüktür ki bu sevgi, saygı ve birliğe dayalı bir var olma ve buna göre yaşama özgürlüğüdür. Bu özgürlüğün olmadığı yerde bilinçlenme durur, mevcut bilinç dahi kaybolabilir. Öyle ki onlar nefisleri körüklenerek o Öz'ün artık asla ulaşamayacağı bir inişe geçerler.

Gerçek bilgilerinin uzağında kalan kişiler, yaşamlarını özgür seçimleri ile sürdürdüklerini düşünürler. İlk başta yanlışı veya doğruyu seçerken kuşkusuz kısmî bir özgürlük vardır. Kimi zaman üst şuur planları kişiyi koruma adına yanlış seçimlere izin vermezler veya yanlış seçimleri düzeltme fırsatları verirler. Fakat üst üste yanlışı seçen nefsî bağlarla öylesine bağlanmıştır ki, istese bile özgürce doğruyu seçme gücü çok azalmıştır.

Kendimize ve etrafımızdaki herkese bakalım. Kaç kişi istediği yaşamı sürdürüyor ve bunu yeterli bularak mutluluk duyuyor. İstediğimiz yaşam, istediğimiz mutluluk çöldeki serap gibidir. Yanına gittiğimiz zaman o daha ötede parlamaktadır. Yaklaştığınız anda serabı daha geriye, daha yükseğe taşıyan ve toplumsal bilinci, kişisel istekleri yönlendiren güç, nefsimizi yular gibi kullanan kazanç odaklarıdır.

Nasıl oluyor da kazanç peşindeki bu güç odakları nefsimizi adeta yular gibi kullanıp bizi gerçek kendimizden uzak tutabiliyor? Çünkü şartlandırılmış zihinlerimiz ön yargılarla doludur; devamlı bir gelecek endişesi ve elimizdekileri kaybetme korkusu yüreklerimizi kararttı. Kasıtlı olarak o karanlık gücün işine gelecek şekilde eğitiliyoruz.  Kalbimizin onayını bir tarafa bırakıp toplumun takdir ve beğenisini öne alıyoruz. İşte içimizde hissettiğimiz o büyük sıkıntı, uyumak için ilaç kullanmak, ayılmak için kahve içmek; bir türlü tatmin olmayan gezme, eğlence isteği; psikolog veya psikiyatriste ihtiyaç duymak; kendini iyi hissetmek için ilaç kullanmak ve söylemeye gerek yok, içki, sigara, uyuşturucu kullanımı vs vs. Bütün bunlar özgürlüğünü kaybetmiş ruhumuzun çektiği acıların sonucudur.

        
Özgürlük iki şıktan birini seçmek değil, gerekende bulunmaktır. Gerekeni, iyi ve doğru olanı yerine getirerek özgür oluruz. Özgürlük öyle bir güçtür ki kaybetmekten korkumuz, gelecekten endişemiz olmaz. Özgür insanların ceplerinde çek defterleri vardır, ihtiyaçlarını yazarlar, karşılığı derhal gelir. Bu gerçeği özgür olmadığımız halde hepimiz yaşamda birkaç kere yaşamışızdır ama yine de inanmayız. Çünkü özgür olmamak aslında inanmamaktır. İnanmak sevgidir, sevgi cesarettir. Sevmeden cesur olamayız. Cesur olmadıkça özgür de olamayız. Cesaret O'nun yolunda yürüyenlere verilen bir armağandır. Emri anlayan, emri bilen ve emre uyan hiçbir şeyden korkmaz.

Olaylar karşısında kendimize hâkim olduğumuz kadar hürüz. İnancımızın önündeki engelleri kaldırdığımızda özgür oluruz ve özgür olmak sezgiyle gerçeğe açılmaktır. Sevgi bizi özgürleştirir. Hissettiğimizi yaşamak özgürlüktür. Kaç kişinin hissettiğini yaşamaya cesareti var? Herkesin gıpta ettiği başarı ve zenginlik dolu bir yaşam sürmüş ve artık ömrünün sonuna gelmiş kişiler ne der bilirsiniz: "Eğer, yeniden başlayabilseydim yaşamaya,  neşeli olurdum, ilkinde olmadığım kadar. Daha çok riske girerdim.  Gerçek sorunlarım olurdu hayali olanların yerine. Bilinmeyen yollar keşfeder, güneşin tadına varır,  çocuklarla oynardım, bir şansım daha olsaydı eğer." Hissetmişler ama yaşama cesareti bulamamışlar.

          Özgür olanların gerçek sorunları vardır ve onları çözerler. Nefsinin kölesi olanların hayali sorunları vardır ve asla çözemezler.

Dikkat edilirse bütün kavramlar birbiriyle iç içedir. Tarif edilmeye çalışılan yeni bir iklimdir. Aydınlık, bereketli, sonsuz güzellikler coğrafyasının Sevgi iklimidir. Bizler sevgi ikliminin çocuklarıyız. Sevginin olmadığı, güllerin açmadığı, soğuk, karanlık ve kuru bir iklimde, nefsimiz üzerinden bizi köleleştiren odakların ikliminde yaşamaya çalışıyoruz. Nefsi terk etmeden o odakların elinden kurtuluş, o karanlık, soğuk coğrafyadan çıkış yoktur, özgürlük yoktur.

Güney Haştemoğlu  2.10.2016

 

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi  kişi ziyaret etti, Şu anda  kişi sitede.