TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 3 Şubat 2023 Cuma

  İRADE NİYETLE GÜÇLENİR
  YEDİ SES, YEDİ RENK...
  GÖNÜL DEĞERLERİMİZ -1
  KAZANÇ EMEK KARŞILIĞIDIR
  UYANIŞ İÇİN BAŞLANGIÇ
  UYANIŞ İÇİN AKTİFLEŞME
  DİLEKLER GERÇEĞE AİT...
  BİLGİ, HİZMET VE GÜÇ
  KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
  ZAMAN IŞIK ANAHTARDIR
  VİCDANDA YASA, GÖNÜLDE O'
  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN KONUSU

 

 

 

Şuur ve boyut anlamları

 

 

I

İçinde yaşadığımız ve beş duyumuzla algıladığımız madde boyutundaki yaşamı anlayabilmemiz, madde boyutundaki yaşamı idare eden, koruyan yol gösteren ve esasen bağlı bulunduğumuz, kısmen de içinde yaşamakta olduğumuz bir üst boyutu anlamamıza bağlıdır. 

Üst boyut bilgilerini insan olarak pek çok yolla almaktayız. Öncelikle zaten kısmen içinde yaşadığımız için düşünce, hissediş, sevgi ve saygı gibi ince duygular yoluyla üst boyut yasalarından haberdarız. Ancak bizlerde dünya zihniyeti, yani dünya bilinci ağır bastığı için bir üst bilinçte tabir caizse tutunamıyoruz. Bu nedenle de insanlığa yardım için gönderilen peygamberler, tebliğe vasıta olacak kadar bir sevgi ve saygı ahlakına sahip temiz zihinli kişiler aracılığı ile üst boyutun yasaları esasları bildiriliyor. Günümüzde sayısız kişi bu tebliğleri takip ediyor, yaşamını sevgi ve güzellik yönünde değişime uğratıyor.

Bu konuda insan olarak karşılaştığımız en büyük zorluk fizik ötesi kavramların dünya diliyle ifade edilmesi, dolayısıyla bizim bunları akıl yoluyla anlamaya çalışmamızdır. Şüphesiz akıl mutlaka kullanmamız gereken çok değerli bir mekanizmadır. Ancak aklımız dünya deneyimlerimizle, aldığımız eğitimle, içinde yaşadığımız çevre ile sınırlıdır. Ruhsal tebliğlerin, sözcüklerin ötesinde olan anlamlarını gönülce hissetmemiz, ruhsal olarak yaşamamız gerekir. Bu çalışmayla kazanılacak bir yetenektir. Çünkü zaten kısmen o boyutun içindeyiz. Bir ayağımız o tarafta. Ancak bilincinde değiliz. Bilincine vardığımız zaman iki ayağımız da o tarafta olacak.

Aklımızı gönülce hissedişle birlikte kullanmanın metodu bütün öğretilerde aynıdır. Üstelik aynı metot fizik yaşam için de geçerlidir. İyilik, doğruluk, çalışma, bilgi olarak saydığımız dört ahlaki esas ki dördü de sevgi dediğimiz büyük ahlaki yasanın içindedir.

İnsan yaparak öğrenir. İnsanın değeri bilgisinde değil, yaptığı iştedir. Ne biliyorsanız değil, ne yapıyorsanız o'sunuz!

Üst boyutun dünya diliyle ifade edilen yasalarını anlamak, hatta nedir bu üst boyut, nedir bu üst şuur veya bilinç sorularının cevabına ulaşmak devamlı akla başvurmakla asla anlaşılmayacaktır. Anlamak için gereken gönül hassasiyeti, günlük yaşamımızda sevgi yasasına dönük en küçükten değişikliklerle kazanılacaktır. Bu kazanç değişimin hızına bağlı olarak yavaş veya hızlıdır.

En küçükten başlamak diyoruz, çünkü ilmek ilmek kendimize yeni bir üst şuur giysisi örmekteyiz. O üst boyutta ancak o giysi, o enerji bedeniyle bulunabiliriz. Unutmayalım ki fizik boyuttaki elbisemiz olan bedenimiz de daha dünyaya gelmeden tek tek hücrelerden örüldü, dünya ya geldikten sonra da sayısız hücreler eklenerek büyüdük.

Burada unutulmaması gereken şudur ki dünya yaşamımızın amacı üst boyuta çıkmaktır ama bunu başardığımızda hala dünyada olacağız ve bir dünya bedeni taşıyacağız ama o beden olağanüstü özellikleri olan üst yasalara tabi bir beden olacak.

 

II

Üst boyut, üst şuur, üst bilinç, dünya bilinci gibi kavramlar hakkında yeteri kadar bir farkındalık oluşturamazsak, şuurca nerede bulunduğumuz konusunda çok yanılgıya düşeriz.  

Ruhsal bilgilerimizde şuur anlamı boyut sözcüğü ile de ifade ediliyor. Boyut anlamı ise günlük yaşamda matematik terimi olarak kullanılmasının yanında(doğruların, yüzeylerin, cisimlerin ölçülmesinde ele alınan üç doğrultudan, uzunluk, genişlik ve derinlikten her biri), hem bir alanın veya hacmin genişliğini, büyüklüğünü kabaca ifadeye yarıyor, hem de mecazi anlamda durum, içerik, derinlik, genişlik, büyüklük, kapsam ifade ediyor.

Bu durumda biz, boyut dediğimizde evrensel yaratılış sistemi içinde yer alan ruhsal ve fiziksel âlemlere ilişkin aşama safhalarını ifade etmiş oluyoruz.

Konuyu sadece fizik ve fizik ötesi olarak kategorize edemeyiz. Çünkü bizim için fizik veya genelde madde evreni beş duyumuzla algıladığımız evrendir. Hâlbuki bizler madde evrenini de çok küçük bir aralıktan beş duyumuzun elverdiğince algılamaktayız. Fizik evrende duyamadığımız göremediğimiz, dokunamadığımız ancak bir kısmını bilimsel yollarla tespit ettiğimiz uçsuz bucaksız fizik gerçeklik var.

Bildiğimiz madde gerçekliğinin üzerinde fizik ötesi dediğimiz, maddenin daha ince, daha yüksek titreşen, farklı etkiler yaratan "süptil" olarak adlandırılan bir durumu olduğunu da biliyoruz. Şuurca yükseldiğimiz kadar madde bedenimiz de süptilleşmeye doğru gidiyor.

Bilim insanları beş duyu ile deneyimlediğimiz evrene orta evren diyorlar. Orta evrende geçerli fizik Newton Fiziği, mikro ve makro evrende başka fizik yasları var. Kuantum yasaları gibi. Tabii bilim henüz Süptil Evreni incelemekten çok uzak. Fakat adı süptil de olsa maddeden söz ediyorsak orada da yasalar süptil madde yasalarıdır.

Özetle fizik olanla olmayanı kesin olarak birbirinden ayırmaya şu andaki bilgimiz ve bilincimiz yeterli değil. Her şey iç içe, her alan diğerini yaratıyor, karşılıklı etkileşim içimde. Hatta diyebiliriz ki her boyut fiziktir, her boyut fizik ötesidir. Boyutların algısı bizim şuur seviyemize bağlı.

1. Şuur sözcüğü ile anlatmaya çalıştığımız kavramı dünya şuuru veya bilinç, bilinçli bir insan, bilinçli bir hareket ifadelerinden farkı nedir?

Biz kendi öğretimiz içinde (ve genelde pek çok ruhsal öğretide) şuur sözcüğü ile şuur dediğimiz zaman Tanrı bilinci, yaratılış bilinci, insan ve Yaratan karşısındaki durumu ile ilgili bir şuurdan, bir Tanrı bilincinden söz ediyoruz. Beş şartla iyilik, doğruluk, çalışma, bilgi ve sevgi dediğimiz gönül yasalarını akılla deneyimleyeceğiz, beynimiz yeni nöral bağlantılar kazanacak. Bu demektir ki beynimiz gönül değerlerini deneyimledikçe değişime uğrayacak gönül ve akıl tek mekanizma haline gelecek o zaman üst şuur, alt şuur, üst boyut alt boyut nedir diye sormayacağız, Çünkü üst şuurda, sevgi ve birlik şuurunda yaşamaya başlayacağız. 

2. Boyutların algısı neden şuur seviyemize bağlı?

İnsan gerçekte bu hali ile de çok katmanlı bir şuur içinde. Ancak beş duyu organı ile algıladığı madde boyutunun yarattığı şuurun etkisi ağır bastığından dolayı, içinde olduğu daha üst boyutları algılayamıyor. Beynini, zihnini adeta bağlamış olduğu madde boyutu buna izin vermiyor. Ancak yukarıda sözünü ettiğimiz süptil, yasaları başka olan ince madde boyutuna yükseldiğinde ikinci bedene sahip, ona süptil beden diyoruz. Süptil bedenin ikinci beyin dediğimiz süptil yapıda bir beyni var. Süptil beyin devreye girdiğinde çok yeni algı merkezleri çalışmaya başlıyor. Süptil boyut gerçeğini deneyimlemeye başlıyoruz. Ama unutmayalım henüz dünyada isek hala görünüşte aynı fakat gerçekte farklı bir dünya bedenine de sahibiz.

Bu süptil boyut nerede? O da zaten içinde olduğumuz ancak farkına varamadığımız boyut. Bu boyut ruhsal inceliğimizi, sevgi ve saygımızı, içte birliği ve iç dış ayrımı yapmadan birliği gerektiren bir boyut. Diyelim ki şimdi bilemediğimiz yeni bir enerji. Başka bir sesin, başka renklerin, gücün alanı. İnce bir fizik plan. Daha yüksek titreşen, sevgi frekansında bir alan. Senkronize olduğumuz zaman algılıyoruz.

Şöyle de denilebilir her zaman zaten senkronize olabildiğimiz yerin yasalarına algılarına tabi oluruz. Şu anda yaşadıklarımız senkronize olduğumuz dünya bilinci alanının bize getirdikleridir.

Güney Haştemoğlu  7.11.2016 
*ruhsalboyut.com*

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 63716377 kişi ziyaret etti, Şu anda 1047 kişi sitede.