TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
HAFTANIN KONUSU

İkilikten tam kurtulmak ölmeden ölmekle mümkün

         İkilik basitçe tarif edildiğinde içi başka dışı başka olmaktır; riyakârlık, iyiliğe karşılık beklemek, yalan söylemek, çıkarına göre tavır almak, beyaz yalanlar vs. Bunlar çok kolay anlaşılan ikilikler. Ancak bu yanlışlardan uzak durma konusunda bir kararlı bir gayret ve eylem olmadıkça daha derindeki ikiliklerimizi göremiyoruz. Zaten, kolay dediğimiz ikiliklerden kurtulmadıkça daha derindekiler ifade edilse bile insan bunları asla anlamaz ve kabul etmez. Çünkü birinci adım atılmadan ikincisi atılamaz. O nedenle ne dini ne de spiritüel metinler bu ikinci adım ikiliklerden söz ederler. İkinci adımı kişi kendisi keşfedecektir. Şüphesiz bunu anlamak için yardımlar vardır. Tabii anlamak mümkün olursa!

         Bir zamanlar küçük bir ipucu verilmişti: "Edebiyat dünya sevgisidir" denilmişti. Demek ki...

devamı...   

HAFTANIN KONUSU

Öğrendiği ve gördüğü durumlarda insanın sorumluluğu

         İnsan hizmet, iyi ve doğru olma konusunda düşünebildiği en üst çizgiyi yerine getirmek zorundadır. En üst çizgi işinin ehli olma, elinden gelenin en güzelini yapma anlamındadır. Ve en üst çizgi bilgide, sevgide yeni açılımların kapısıdır.

         İnsandan beklenen eylemlerinde o en üst çizgiyi takiptir. Düşünceyle erişilen en üst çizgi sorumluluğumuzun da alanını tayin eder. Öğrendiğimiz ve gördüğümüz her durumdan sorumluyuz. Bu sorumluluk insanın dünya üzerindeki başlangıcından beri var. "Komşusu açken tok yatan" iyi bir insan değildir. Bir insan zor durumda ise ve çözümü bende varsa bende sorumluluk da var demektir. İnsanlar ne çok söylerler: Param olsa okul yaptırırım ya da hastane veya çocuk parkı. Ama param yok. Neden ihtiyacı olan bir çocuğa okul önlüğü veya ...

devamı...   

HAFTANIN KONUSU

Sessiz ve sakin bir zihin, yolculuğumuzun şartıdır

         Ruhsal yolda sessizlik ve sakinlik gönülden gelen sesi duymak için gereken durumdur. Bu zihnimizin sessiz ve sakin olması demektir. Bunu başaramıyorsak zihnimizin sessiz ve sakin olmasını engelleyen ortamlardan ve konulardan uzak durmamız icap ediyor. İdeal olan kuşkusuz her ortam ve konuda zihnimizin sakin ve sessiz kalabilmesidir. Roma İmparatoru Marcus Aurelius* savaş alanında, çadırında "Kendime Düşünceler"i yazıyordu. Çünkü savaş alanında dahi zihni sakin ve sessizdi. Muhteşem bir durum ve bilinç seviyesi!

         Dünya olaylarına ruhsal seviyeden bakan insan bilir ki olup biten, kötü veya iyi dediğimiz durumlar, olaylar insanın gerçeği anlama yolundaki öğrenecekleri için yaratılan fırsatlardır. Olayları okumayı ve anlamayı öğrenmeliyiz. Bunu öğrenen insanın zihni sakin ve sessizdir. Çünkü o gördüğü yaşadığı her şeyin ne anlattığını anlıyordur...

devamı...   

HAFTANIN KONUSU

"Hayatını yaşamak" sevgi boyutuna geçmektir

         Hayatını yaşamak nedir? Bu soruya aşağı yukarı herkes aynı cevabı veriyor: Sağlıklı, mutlu ve güçlü yaşamak; sıkıntı, üzüntü, acılar olmadan canının (veya nefsinin) istediği gibi yaşamak!

         Toplum bilincindeki düşünceleri kopyalayarak yaşayanlar, daha fazlasını bilemezler. Ne var ki ruhsal bilgileri alanlar da kendilerini bu ağdan kurtaramıyorlar.

         Neden dünyadayız, tekâmül için! Tekâmül nedir? Varlığımızın gerçeğine ulaşmak! Varlığımızın gerçeğine nasıl ulaşırız? Ruhsal gerçeklik bilgilerini ezberleyerek değil yaşayarak! Yaşamadığımız bilgiyi öğrenemediğimiz günlük sıradan işlerde bile açıkça ortadadır. Tecrübeli insanlara güvenilir. Tecrübenin değerini bilmeyen yoktur. Ruhsal Bilgileri yaşamanın ilk adımı, vicdanımızın, kalbimizin, aklımızın birlikte tartarak iyi ve doğru kabul...

devamı...   

HAFTANIN KONUSU

Gerçek Başarı

         Hayatta başarı her insanın istediği şeydir. Dünya realitesinde aile, meslek, para, şöhret, mevki sahibi olmak, kısaca güç sahibi olmak başarıdır. Ancak Gerçek Yolunun yolcuları, ruhsal realiteye adım atmış olanlar için dünya realitesinin başarıları Yaratan'ın onayı ve izniyle birleşmedikçe başarı değildir. Büyük Makamın onayı ve izni olmadan elde edilen durumlar kazanç gibi görünse de bilakis kayıptır.

         O'nun onayı ve izni doğru yapılan ve doğruluğu devam eden çalışmalaradır. Doğruluk çok geniş bir kavram! Doğru olan aynı zamanda iyi olan, başkaları için bir hizmete dönüşen, bilgiyle gayretle ve hepsinden önemlisi sevgiyle yapılan işlerdir.

         Gerçek başarı için doğru, iyi, hizmet, bilgi ve sevgi, her biri gerçek güçlerdir. Aklımız, mantığımız... 

devamı...   
HAFTANIN KONUSU

Uyanışı sağlayan nedenler herkeste farklıdır

         Herkes aynı nedenle aynı noktadan uyanmıyor. Çok farklı etkenlerle uyanıyor.

         Biz kimin nasıl uyanacağını bilmiyoruz. O nedenle güzel örnek oluşturmak yapacağımız en doğru hizmettir. Eğer kişi soru soruyorsa, cevap sadece soruya verilmelidir. Doğru bir cevap verildiğinde zaten daha fazlasını sorması için ipuçları verilmiştir. Sormuyorsa o noktada bırak, zorlama.

         İnsanlara çok farklı bilgiler verilmektedir. Kaynak tekdir, bilgiler farklıdır. Fark hitap edilen her grubun, uyanmak için ihtiyaçlarının farklı olmasından kaynaklanır. Kimi zaman grubun bilinci yüksek olmasına rağmen çok basit gibi görünen bilgiler verilebilir. Belki grup çok büyük görev yapacak durumdadır da önemsiz gördüğü yanlışlardan kaybetmektedir...

devamı...   

HAFTANIN KONUSU

İnancın ahlakı sevgi ahlakıdır

Dünya bilinci içinde kalan iyi ahlak ile inanan kişinin ulaşması gereken iyi ahlak çok farklıdır. Dünya bilinci ahlakı içinde dünya hakları, dünya görevleri vardır ve hepsi ego ile sınırlıdır. Bu ego incelmiş, nazik bir ego olabilir, ama egodur. Çünkü egonun ahlakı bir sevgi ahlakı değildir, ego asla koşulsuz sevgiyi anlayamaz! Dünya bilincinin hak ve görev anlayışı sevgi ahlakına dayanmaz. Zaten dünya olaylarına, dünya yaşamına bakınca bunu görmemek mümkün değildir.

Yaratan'a, kendi varlığının esası olan Öz'e inanan, iman eden insanın bilinci artık dünya bilinci değil ruhsal bir bilinçtir ve varlığımızın ihtiyacı olan bilinç sevgi bilinci ve ahlakı sevgi ahlakıdır. Gerçek dünya yaşamı sevgi bilinci ile mümkündür. Ruhun gerçekte bir sevgi enerjisi olduğunu anlarsak, dünya yaşamının zaten ruhsal bilinçle olması gerektiğini de anlarız.

Dünya bilinci ile maddeyi...

devamı...   

HAFTANIN KONUSU

Rehberlik bilgide değil, eylemdedir 

         Bilgiler, gönül/şuur/zaman yolculuğumuzun safhalarıdır. Bilgi atmamız gereken adımın eylemi olarak görülmelidir. Bilgiyle adım dediğimiz eylem gerçekleşmiyorsa, bilginin gönülle, şuurla, zamanla bağı kesilir. Yolculuk durur. Ne var ki eskide kalan bilgi akılda yerleşmiştir. Daha sonraki safhaların, zamanların bilgisi verilse dahi eğer hala eyleme dönüşmeden öylece kalıyorsa, akla yerleşen bilgi yeni bilgiyi kendine uyduracaktır. Buna yeni bilgiyi aklîleştirmek diyebiliriz. Çünkü eski bilgi artık akılda yerleşmiştir ve yeniler eyleme geçirilmedikleri için gönle uğramadan akıldakine uymak zorundadır.

         Bilginin zamanla vahşi bir hayvana dönmesi şeklindeki benzetme, yeni olanı ya reddetme ya kendine uydurma gücünü kazanması demektir. İnsanın bundan kurtuluşu ancak her bilgiyi eyleme çevirerek gerçeğin/ zamanın/ gönlün sesini içinden duymasıyla mümkündür...

devamı...   
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 50661611 kişi ziyaret etti, Şu anda 112 kişi sitede.