TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 2 Şubat 2023 Perşembe

  İRADE NİYETLE GÜÇLENİR
  YEDİ SES, YEDİ RENK...
  GÖNÜL DEĞERLERİMİZ -1
  KAZANÇ EMEK KARŞILIĞIDIR
  UYANIŞ İÇİN BAŞLANGIÇ
  UYANIŞ İÇİN AKTİFLEŞME
  DİLEKLER GERÇEĞE AİT...
  BİLGİ, HİZMET VE GÜÇ
  KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
  ZAMAN IŞIK ANAHTARDIR
  VİCDANDA YASA, GÖNÜLDE O'
  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN SORUSU

 

İnanmakla yapmak arasındaki bağlantıyı nasıl açıklarız?


 

         İnanmak güç yaratır. Yaşamımız bu gücün azlığı veya çokluğuna göre şekillenir. Her ne kadar talih, kader vs gibi dışımızdaki bir takım nedenlerle açıklasak da yaşamımızı yöneten, inançlarımızın gücüne dayalı eylemlerimizdir. İnancımızın kaynağı genelde toplumsal değerlerdir. İnsanlar Yaratan'a ve iyilik, doğruluk, sevgi gibi ruhsal değerlere inandıklarını söyleyip dururlar ama yaşamlarını yöneten inançların ruhsal değerlerle ilişkisi yoktur.  Krishnamurti "Kimsenin Tanrı'dan korktuğu yok fakat insanlar geri kalan herkesin görüşlerinden korkuyor" diyor. Çünkü öyle eğitildik, başka türlü davrandığımızda yalnız kaldık. Bununla başa çıkamadık, çünkü gücümüzün kaynağı toplumsal onaydı.

         Ruhsal bilgilere kalben döndüğümüzde huzurun tüm varlığımızda çok farklı bir sıcaklık halinde yayıldığını, kalbimizin ısındığını hissederiz. Çünkü kalben dönüş bir anda bize ruhsal inancın gerçek gücünü yaşatır. Ruhsal inancın gücü gerçektir çünkü kazandığımızda asla kaybolmayacak olan ve dünyasal gücün üstünde bulunan güçtür, çünkü ruhsal inancın gücü sevgidir. Ruhsal gücümüzü kazanmadığımız takdirde iyinin, doğrunun ve sevginin eyleminde olmamız, dünyada bulunuşumuzun amacını gerçekleştirmemiz mümkün değildir.

         Ruhsal değerlerin akılca tasdiki, eyleme geçirilmesine yetmiyor. Akılca tasdik güç yaratmıyor. Gönülce tasdik eyleme geçirilmezse inanç ve güç oluşturmuyor. Düşünecek olursak toplumsal şuurun akılca onaylanan değerleriyle ilgili inancımız güç yaratır ama bu güç egonun gücüdür. Bu güç kimi zaman hırs, kimi zaman inattır; kıskançlık, haset, çekememezlik hatta kin, nefret gibi olumsuz duygularla birliktedir. Dolayısıyla hayrın dışında kalan bir alana aittir.

         Ruhsal değerlere inancın doğurduğu güç ise sevgi olduğu için ruhsal değerleri biliyoruz, kalben tasdik ediyoruz, sohbet ederken dahi enerjisi bizi yükseltiyor ama onları eyleme geçiremiyoruz. Çünkü inancımızın gücü sevgimiz sadece sohbet için yeterli. Sevginin gücünü çoğaltamıyoruz. Çünkü egomuz daima başa çıkamayacağımız büyük olaylardan örnek veriyor. Param olsa okul yaptırırım, ama param yok diyen kişi gibi, örneğin doğru davranırsam işten atılırım diyoruz. Her zaman hiçbir riski olmayan küçük küçük konularda, bile bile sayısız yanlış yapan, zamanını sayısız ruhsal değeri çiğneyerek geçirip gücünü sıfırlayan kişinin önemli bir konuda doğruyu yapacak gücü yoktur.

         Zamanın doğru kullanamamak insanın bir diğer problemidir. Zamanın yanlış kullanılması bizi vesveseye ve uzak durmamız gereken düşüncelere sürükler. Bu da şuurca bizi aşağılara çekerken inancın zayıflaması, gücün azalması demektir. Şunu anlamalıyız ki, zaman en sür'atli biçimde ve en özü ile öylesine değerlendirilmelidir ki vesvese içeri girmesin. Çalışmak öylesine hızlı olmalıdır ki nefes aldığımızı bile unutturmalıdır. Bu tempo bize O’nun vadini ettiği, Yüce hayrın gücünü nasip edecektir. O'nun gücü sonsuzdur. O’nun yüceliği her yeri kaplar.

         Enerji boyutunda düşünelim. İnanç yüksek şuurun farklı bir yönü olarak canlıdır. İnanç, daha yüksek inancı doğurur. İnancın gücü de canlıdır, güç, gücü doğurur. Küçük hatalar ki onlar da canlıdır, inancımızın henüz küçük olan gücünü yok eder. Buna karşı, hatalarımızı düzeltirsek,  küçük doğrular büyük doğrulara, büyük inançlara, büyük güçlere döner. Kimse bize hemen jet uçağı kullan demiyor. Önce bisiklete bin. Hatta hataların içinde sürünme, önce ayağa kalk!

Güney Haştemoğlu  24.2.2015  *ruhsalboyut.com*

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 63562124 kişi ziyaret etti, Şu anda 1142 kişi sitede.