TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 3 Şubat 2023 Cuma

  İRADE NİYETLE GÜÇLENİR
  YEDİ SES, YEDİ RENK...
  GÖNÜL DEĞERLERİMİZ -1
  KAZANÇ EMEK KARŞILIĞIDIR
  UYANIŞ İÇİN BAŞLANGIÇ
  UYANIŞ İÇİN AKTİFLEŞME
  DİLEKLER GERÇEĞE AİT...
  BİLGİ, HİZMET VE GÜÇ
  KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
  ZAMAN IŞIK ANAHTARDIR
  VİCDANDA YASA, GÖNÜLDE O'
  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN KONUSU

 

Kurtuluş kendini bilmektir

 

 

Hiç düşündünüz mü kaç fizik boyut var? Biz fizik boyut ve fizik ötesi boyut diye ikiye ayırıyoruz ve ölünce fizik ötesi boyuta geçeceğimizi kabul ediyoruz. Hâlbuki ruhsal bilgiler "ölmeden önce ölünüz" diyor. Ölmeden önce ölürsem yine dünyadayım ve bir fizik bedene sahibim. Öyle ise o fizik beden nasıl bir bedendir ve o fizik bedenin dünyası nasıl bir dünyadır ve o dünyanın fizik yasaları nasıldır? Gerçek ibadet ölmeden önce ölmek midir? Ölmeden önce ölen "kâmil insan" zehir içse ona hiçbir şey olmuyor. Kâmil insanın bedeni nasıl bir bedendir, kâmil insan bizim tabi olduğumuz fizik yasalara tabi değil mi? "İbadetin yüksek biçimleri üstün biyolojik özellikler yaratır" bilgisi var. Üstün biyolojik özellikler taşıyan bir beden varsa onun ait olduğu üstün özellikler taşıyan bir fizik dünya ve bir fizik boyutun da var olması gerekmiyor mu? Uçan dairelerle ilgili bir soruya "Uçan daireler sizin giysinizdir" cevabı verilmişti.  Bir Zülkarneyn konusu var. Başka bir bilgide uçan daire olarak görülenlerin bir kısmının Zülkarneyn’in bizzat kendisi olduğu ifade ediliyor. Bu bize verilen cevapla anlam olarak birleşiyor. Kim bilir dünyamızda kaç Zülkarneyn var ve ne muazzam görevler yapmaktalar ama farkında değiliz.

Bütün bunları neden anlatıyorum?  Çünkü kendi durumumuz ve kendimizin gerçekte ne olduğu ile ilgili farkındalığımız hiç mi hiç yok. Anlattıklarım bizim beklendiğimiz yerdir, aslımızdır. Biz ise nefsin yasalarına tabi olarak, kendimizi bilmeden yaşıyoruz. Tıp bilimleri, özellikle psikiyatri, psikoloji hepsi nefse aittir. İlaçlar nefsin ilaçlarıdır. Sağlıklı olmak için hücrelerle konuşmayı, organlarımıza teşekkür etmeyi filan bırakalım. Çünkü onlar bizim yapmacık sözlerimizi değil, nefsin hâkim olduğu sevgiden uzak zihnimizi dinliyorlar. Fizik yasaları, bilim, keşifler, icatlar içinde olduğumuz realiteye aittir. Dünyamızın girmekte olduğu yeni devirde ne maddi zenginliğimizin ne o bilim, teknoloji dediğimiz şeyin hiçbir işe yaramayacağını artık anlamalıyız. Nitekim şimdi bile bu saydığımız değerler milyarlarca insanın derdine deva olmuyor.

Kurtuluş nefsin içinde yaşadığımız basamağını terk etmekle mümkün olacak. Çünkü dünya realitesi o basamağı terk etmeye başladı. Daha üst güçlere ihtiyacımız var. Acıkmayan, susamayan, üşümeyen, sıcaktan bunalmayan, hastalanmayan, her an hizmete koşabilen bir bedeni yaratacak bilince ihtiyacımız var. Her şartta var oluş sevincini yaşayan, sevgi ve birlik realitesine geçmiş yüksek zihinlere ihtiyacımız var. Yüksek zihin zekâ değil, bilgili değil, nefsinden kurtulmuş, sevgi ve saygının, birliğin zihnidir.

Anlam veremeyeceğimiz, çözemeyeceğimiz olaylar yaşayacağız. İnsanın insana verdiği zararın, doğal felaketlerinkini kat be kat aşacağı günlere giriyoruz. Zengin, fakir, devlet başkanı veya çöpçü herkes bunu aynı biçimde yaşayacaktır. Ortaya çıkan karmaşayı nefisler yaratıyor.  Bizlere nasip olan bilgiler biz kendimizi kurtaralım diye verilmiyor. Anlayabilen insanların kurtuluşuna hizmet etmemiz için veriliyor. Kaldı ki biz kurtarırken kurtulacağız.

Kurtuluşu anlamıyoruz. Kurtuluş anlamı burada bir araba kazasından yaralanmadan kurtuluş gibi, kurtulup eski yaşama devam etmek değildir. Tırtılın kozasından kelebek olarak çıkması gibi bir kurtuluştur. Artık eski düzen yok, eski hayat yok, yepyeni bir düzen, yepyeni bir var oluş alanı var. Ya kurtulamayıp koza ile birlikte yok oluruz ya da kurtuluruz, kelebek olup başka bir realiteye geçeriz. Bütün mesele o yeni realiteyi Zülkarneyn realitesini anlamıyor olmamız, nefsin isteklerini kendi isteğimiz, nefsin projelerini kendi projelerimiz, nefsin duygularını kendi duygularımız zannederek devamlı nefsi beslemekte oluşumuzdur.

Birbirine zıt istekler bir arada bulunamaz. İsteklerimiz asla kendimiz için değil hizmet için olmalıdır. Kişisel tatmin için istekte bulunduğumuzda sevgi ve birlik realitesinden çok uzağa düşeriz. Kişisel istek sadece zengin veya meşhur olmak, konfor gibi şeyler değildir. Hiçbir dünya değeri istemiyorum ama hizmet de yapmıyorum. Hizmetten kaçmanın altında nefsin sinsi istekleri veya umursamazlığı vardır.

Tekrar başa dönersek kaç fizik boyut var ve biz hangisine nefsin zinciri ile bağlanmış, gerçeğe karşı nefsi ile gözleri bağlı, kulakları sağır olmuşuz? Nefsin hiçbir zaman tam olarak yerine gelmeyen vaatlerini ne muhteşem bir geleceğe tercih ettiğimizin farkına varmalıyız.

Böyle gidersek bizi devamlı uyaran Hayır Düzenlerinin artık bize ulaşamayacağı bir kapanıklığa gireceğiz ki özgürlük ümidinin ortadan tamamen kalktığı,  acı veren ve yok oluşa giden bir kölelik dönemi başlayacaktır.

Güney Haştemoğlu 7.9.2016  *ruhsalboyut.com*

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi  kişi ziyaret etti, Şu anda  kişi sitede.