TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 3 Şubat 2023 Cuma

  İRADE NİYETLE GÜÇLENİR
  YEDİ SES, YEDİ RENK...
  GÖNÜL DEĞERLERİMİZ -1
  KAZANÇ EMEK KARŞILIĞIDIR
  UYANIŞ İÇİN BAŞLANGIÇ
  UYANIŞ İÇİN AKTİFLEŞME
  DİLEKLER GERÇEĞE AİT...
  BİLGİ, HİZMET VE GÜÇ
  KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
  ZAMAN IŞIK ANAHTARDIR
  VİCDANDA YASA, GÖNÜLDE O'
  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN KONUSU

 

Zamanı yaşıyor olmak

 

Mutlak olan TEK olma hali, her zaman bizim bilincimizin dışında ve üstünde olacak. İnsanın yaratılışına ait olan son noktadaki bütünlük bilinci dahi erişemeyeceğimiz tek'liktir. Çünkü yolumuz sonsuz, değişim sonsuzdur. Bizim yolculuğumuz çokluktan kendi bütünlüğümüze, kendi tek'liğimize, kendi gerçeğimize giden bir yolculuktur. Her adımda bilgi ile eylemi birleştirerek bir tek'liğe varmak ve o tek'liğin aklımızla asla anlayamayacağımız gerçeğini yaşamak görevimizdir.

Gerçeği yaşamak zamanı yaşamaktır. Gerçek sonsuz realite basamaklarından oluşan bir yoldur. İçinde bulunduğumuz realite basamağı, yaşayabildiğimiz bilinci, o bilinç yaşayabildiğimiz sevgiyi işaret eder.

Yaşama sevgi üzerinden tutunuruz. İçinde bulunduğumuz çok basamaklı dünya realitesindeki yerimiz, başarımız zamanı nasıl kullandığımıza diğer bir anlatımla yaşayabildiğimiz sevgiye bağlıdır. Lineer zamanı doğru kullanmak bir irade, gayret, dikkat, düzen, disiplin gibi bir takım güçler gerektirir ama bunlar aynı zamanda yaşayabildiğimiz sevginin parametreleridir. Lineer zamanı da sevgimiz kadar doğru kullanırız. Lineer zamanı doğru kullanamayanlar, bir üst realitenin zamanını anlayamazlar ve kullanamazlar. Her işini geciktiren, erteleyen veya boş konularla, yanlış konularla oyalanan kişiler dünya yaşamında zorlandıkları gibi bir türlü sakinleştirmedikleri zihinleriyle, gerçeğe dair öğrendiklerini de hayata geçiremezler. Gerçek yaşamın basmağı onlar için erişilemeyecek kadar yukarıda kalıyor. Zamanı anlamak önce lineer zamanı anlamak ve doğru kullanmakla başlıyor. Gerçek yaşamda ise zaman lineer değil. Gerçek zamanı kolumuzdaki saat göstermiyor.

Değerini pek bilmediğimize bakacak olursak biz içinde yaşadığımız lineer zamanı da tam anlamış değiliz. Çocuğun çocukluğunu anlaması için önce büyüyüp büyüklüğünü anlaması gerektiği gibi biz de gerçek zamanı ancak yaşayarak anladığımızda, lineer zamanı anlayacağız.

Lineer olmayan zamanı anlamak için bilincimizin erişebildiği en yüksek doğruyu, en yüksek iyiyi yaşamak gerekiyor ki anlamak ve yaşamak eş anlamlıdır. Biri varsa diğeri de vardır, biri yoksa diğeri de yoktur. En yüksek doğru, en yüksek iyi nedir? Bilgisine sahip olduğumuz halde yaşamadığımız iyiler ve doğrulardır. O bilgiler gerçek yaşam kitabının "içindekiler" bölümü gibidir, onlar sadece başlıklardır.

Bilincimizin elverdiği en yüksek noktayı eyleme geçirdiğimizde gerçek varlığımızı hissederiz. Bu çok farklı bir huzur, mutluluk, yüksekliktir,  lineer zamanın üstüne çıkmaktır, üst boyuttan nefes almaktır. Zaman zaman aldığımız bu nefestir bilincimizi ayakta tutan. Pek farkında olmadığımız, huzur vs diye geçiştirdiğimiz o nefes ne kadar sıklıkla ve ne kadar düzenli alınırsa o kadar içimizdeki bilinmeyen ve mutlaka kullanmak zorunda olduğumuz esas keşfedilir, kullanılır ve yaşanır. Bu içinde yaşayıp da farkında olmadığımız üst boyutun, birliğin, sevginin yaşanmasıdır, O'nun bize ne dediğinin duyulmasıdır. Bunlar olmadıkça zaman yaşanmaz, zamanda yolculuk yapılmaz. Zamanın, gerçeğin kapıları, anahtar bilgileri kullanmakla açılır. Ve anahtar bedenli yaşarken elimizdedir. Bedeni terk ettiğimizde selametimizin anahtarı elimizde yok!

Güney Haştemoğlu 21.9.2017  *ruhsalboyut.com*

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 63706933 kişi ziyaret etti, Şu anda 1084 kişi sitede.