LBL_YAZI
SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 20 Kasım 2019 Çarşamba

Bize Ulaşmak İçin
[email protected]


Günün Değerini Bilmek

 

         ABD yerlilerinden Navajolar, çocuklarına her sabah doğan güneşin yeni bir güneş olduğunu söyler, güne şükranlarını sunarak başlar, sonra da; “Güneşin bir günlük ömrü var. Bu zaman dilimini iyi bir şekilde değerlendirmelisin ki, güneş değerli zamanını senin gününü aydınlatmak için boşa harcamış olmasın.” derlermiş.

         Günün değerini bilmek, yaşamın değerini bilmektir. Her akşam başımızı yastığa koyduğumuzda, bir daha geri gelmemek üzere sonsuzluğa yol alan o günü nasıl geçirdiysek, koskocamanmış, hiç bitmeyecekmiş gibi görünen yaşamı da öyle geçirmekteyiz. Yataktan nasıl kalktınız bu sabah? Gülümseyen bir ifadeyle, zinde ve güne hazır halde mi?

devamı...   


Büyük Dahi Newton’dan

 

            Ben ne yaptımsa benden önce gelen devlerin omuzlarında oturarak yaptım. Aşk köprü kurmaktır. İnsanlar köprü kuracaklarına duvar ördükleri için yalnız kalırlar. Eğer değerli bir buluş yaptıysam, bunu yetenekten çok sabırlı bir dikkate borçluyum. İnsanların aşka düşmesinden yerçekimi sorumlu değildir. Tanrısal bedenlerin hareketini hesaplayabilirim ama insanoğlunun deliliğini hesaplayamam. Dünyada tüm ordulardan daha güçlü şey, vakti gelen bir düşüncedir. Her etki için her zaman aksi yönde ve eşdeğerde bir tepki vardır. Bu mükemmel sistem (evren) sadece zeki ve güçlü bir varlığın eseri olabilir. “Kanımca ben, gerçeğin büyük okyanusları keşfedilmemiş halde önümde uzanırken, kumsalda oynayan bir çocuktan başka bir şey değilim.”

 

HAFTANIN SORUSU
OKUYUCU YAZILARI

Yüksek Bir Hedef Edinmek Nelere Bağlıdır?

 

           Yüksek hedef aynı zamanda doğru, o zaman için gerekli ve O’nun Rızası’na uygun olan hedeftir ki, böyle bir hedefi ancak açık bir şuurla, hizmet aşkı ve sevgi ile seçebiliriz. Dünya için olsa bile insanlığın ruhsal gelişimine hizmet eden her hedef yüksektir. Hiçbir kişisel hedef ise yüksek değildir. Görünüşte yüksek olan fakat içine kişisel amaçlar da yerleştirilmiş olan hedefler yüksek olamaz ve amacına ulaşamaz.

           Yüksek bir hedef seçebilen kişinin başarısı için hangi nitelikler gereklidir? a) Herkesi yönetmeye çalışan toplumsal zihne karşı özgürce tutum ...

devamı...   


Ateşle Oynamak

 

         İnsanlık bin yıllardır, ahlakî ilkeleri biliyor; çocuklarını eğitirken bunları aktarıyor. Ancak uygulamıyor. Bir ahlakî ilkeyi hep birlikte uygulamak, tek başına uygulamaktan daha kolaydır. Tek başına ahlaklı olmak çok daha fazla şuur ve irade gücüne gereksinme duyar. Bu çok zor ve büyük bir değişimdir. Çünkü insanlık binlerce yıldır bu ilkeleri dikkate almamış olmanın alışkanlığı içindedir. İnsanlığın görünürdeki acılarının tek nedeni içinde bulundukları şuur realitesinin gerektirdiği ahlaka, aykırı bir yaşam sürmeleridir. Günümüzde ise, insanlar kendi realitelerinin ahlak ...

devamı...   

HAFTANIN SORUSU

OKUYUCU YAZILARI

Görevlilikte Erdem
Neden Şarttır?

         Soru, görevlilikte erdemin şart olduğunu söylüyor, sonra bunun nedenini soruyor. O halde önce görevlilik nedir, erdem nedir’in cevabı gerekli. Görev, basit anlamda, yapılan iş’tir. Bu işi yapma talimatı kişiye içinden kendisi tarafından verilmiştir veya dışardan buyurulmuştur. Her iki durumda da görevlendirilme ve görevlilik vardır. Erdem ise, kısaca bütün kişisel yüksek değerleri bünyesinde toplayan bir kavramdır. Kişinin birinci görevi, erdemli olmak, kendini erdemli kılmaktır diyebiliriz. Demek ki hiçbir görevlendirme olmasa bile ilk önce erdemli olmak görevi vardır.

devamı...   

 

6.Hissinizi
Geliştirmenin Yolları

        
Yaşamdaki en büyük tutkunuzu bulun. Yaşam amacınızı belirleyin. Zihin ekranınızda gelecekle ilgili resmi görmeye çalışın. Yaşamınızın tutkusunu, en derin değerlerinizi, ilkelerinizi kullanarak büyük bir vizyon geliştirin. Yönünüzü bulun. Algınızda oluşan seçiciliği kullanın. Fiziksel, toplumsal, zihinsel ve ruhsal gereksinimlerinizi gözden geçirin.
Fizyolojik, güvenlik, ait olma, özsaygı, özgüven, kendini gerçekleştirme ve kendini aşma ile ilgili gereksinimlerinizi gözden geçirin. Kaynaklarınızı ve ilkelerinizi belirleyin.

 

devamı...   

Yeni Çağın Eşiğinde

Gençlere Çağrı


Sevgililer,

         Gençlik bir cevap arıyor, cevap ise her birinin içinde, derinlerde mevcut. Cevap çok basit, onlar onu kabul etmekten korkuyorlar. Cevap, Tanrı’nın ufak, fısıltı halindeki sesini dinlemek ve ona itaat etmektir. İtaat esastır. Çalışmaktan korkmayın, çünkü çalışma, hareket halindeki Sevgi’dir ve hareket halindeki Sevgi, sizin içinizde faaliyet gösteren Tanrı'dır. Öyle ise, sevgi ile, sevgi için ve sevgi içinde çalışın ve her şeyin gerçek mükemmeliyet içinde yapıldığını görün ve her şeyde O’nu görün. Şu sözler üzerinde düşünün: “Çalışma hareket halindeki Sevgi’dir”. Sevgi hakkında konuşmak faydasızdır, onu yaşayınız. Hiçbir şey yapmadan sadece oturarak yaşayamazsınız.

devamı...   

HAFTANIN SORUSU
OKUYUCU YAZILARI

Birlik Gücüne Nasıl Girilir?

           Gerçek birlik ve bütünleşme, ileri tekâmülü gerektiren bir bilgi ve bilincin kişilerde yer etmesi, anlaşılmasıyla ortaya çıkan bir olgudur. Şartlara bağlı, zorunlu, menfaat ve çıkarların gereği oluştuğu düşünülen birlik ve bütünlükler için aynı kavramları kullanmak insanı yanlış ve yanılgılara sürüklemektedir.

           Bireysel ego ve bencilliğin ön plana çıkamayacağı, birlik ve bütünlük ile ilgili anlayabileceğimiz, gerçek bilgi ve bilincin kaynaklarına ulaşmak artık mümkün hale gelmiştir. Öğrendiğimiz ve öğrenmekte olduğumuz bilgiler sonucunda; birliktelikte ki zorunluluğumuz ve mecburiyetimiz ...

devamı...   
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi  kişi ziyaret etti, Şu anda  kişi sitede.