TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 20 Kasım 2019 Çarşamba

  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
  GÖNÜL BİRLİĞİ
  DÜNYA SINAVI
  KORKULARIMIZIN KAYNAĞI
  VARLIK VE VAROLUŞ
  ANLAMAK VE KABUL ETMEK
  HAKEDİŞ ESASI
  HAKLAR VE SINIRLAR
  VERİCİLİK NEDİR?
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon

 

 

HAFTANIN KONUSU

 

 

Ruhsal incelik

 

 

İncelik derin hissedişle ilgilidir. Derin hissedişin içinde farklı bir sevgi ve sevinç var. O zaman incelik sevgi, sevinç ve saygı ile hissediştir. Sevinç ve saygıyı hiç unutmamak gerekiyor. Çünkü bizim sevgi anlayışımız çoğu zaman sevinç ve özellikle saygı içermez. İncelik düşüncede derinlik, gönül gözünde açıklık ve isteklerimizdeki doğruluktur.

Günlük zihin durumumuzu düşünürsek, incelik birkaç adım daha yüksek bir zihin durumu. Zihnimizin karşılığı olan bir yaşam sürüyoruz. Sıkıntılar, depresif duygular, güçsüzlük, yalnızlık duygusu, endişe ve memnuniyetsizlik ince olmayan dolayısıyla kaba olan bir zihnin bize yaşattıklarıdır. Zihnimiz, toplumsal zihnin yansımasıdır. Bu yansımayı önlememiz gerekiyor. Çünkü bize yansımayı bekleyen daha yüksek bir zihin artık devreye girmiş durumda. O yöne çevrilmezsek, gittikçe daha kaba ve zarar verici bir ortamda kalacağız. Çünkü zihnimizin titreşiminin bize getireceği bir harabiyet ortaya çıkıyor.

Bize yansımayı bekleyen sevgi, sevinç ve saygı zihnine açılmak, ince düşünüş ve ince davranışla, bu incelik de hissedişle mümkündür. Şüphesiz sevgi hissedişi, hissediş de sevgiyi dolayısıyla inceliği yaratacaktır. Bunun yolunu herkes kendisi keşfedecektir. Kimi zaman güzel bir doğa manzarası, kimi zaman sevilen bir müzik veya bir gönle dönüşle içimizdeki Tanrı sevgisini yaşamak hissedişler için yol açabilir. Ama en önemlisi içimizden, gönlümüzden her zaman gelen uyarıları hissedip ona uygun hal içinde olmaktır.

Hissedişte zihin kadar bedenin de rolü var. Bu bakımdan ince beslenme diyebileceğimiz bir rejimde hem beden hem zihin birlikte farklı hassasiyetler kazanacaktır.

Hissedeceğim şey nedir? Bana en yakın olan gerçek, bana en yakın olan doğrudur. Bilmeliyiz ki bizler gerçek yolunda yürüyen değil henüz emeklemekte olan varlıklarız. İlk hissetmemiz gereken gerçek o anda yapmam veya yapmamam gereken neyse onu hissetmek ve o hissedişe uymaktır. Hissedilene derhal uymak beş şarta uygun yaşamaktır. Çünkü hissettiren Öz'ün yansıması olan gönüldür. Gönül bizim bekçimizdir, Öz'ün bizdeki elçisi, habercisi, güç aktaran trafosudur. Hissedilen, en Yüce Olan'dan ince emirdir. Hissedilişin büyümesi, genişlemesi, yükselmesi küçük ince emirlerin yerine getirilmesiyle başlar. Hissedişler yerine getirilirse örneğin "Nedir bu ince beslenme?" diye sormaya gerek kalmaz. Çünkü içimden gelen bir anlayış, bir ikazla "Neyi nasıl yemeliyim?" konusunda bir farkındalık sahibi olurum. Bunlar bana en yakın gerçeklerdir. Bu hissedişin ince alfabesidir. İnceliğimiz kadar anlar, öğrenir ve yerine getiririz. Anlayamamak, hissettiği, bildiği halde uyamamak bizim kaba titreşimde olmamızdan kaynaklanır.

Hissediş bizim rehberimizdir. Rehberimizi dinlediğimiz takdirde yolumuzu şaşırmayız. Hissedişin güçlenmesi sonuçta gönül gözünün, gönül kulağının açılmasıdır ki artık ikilik son bulur. İkilikte olmak sadece riyakârlık anlamında değildir, içinden gelen ses doğruyu gösterdiği halde yanlışı yapmaktır. Bugünkü realitemizde birlik dediğimiz büyük değere ulaşmamızı engelleyen iki büyük yanlış sevgiden uzak olmak ve ikiliktir. Sevgiden uzak olmak demek sayısız yanlış düşünce, yanlış duygu ve sayısız yanlış davranış demektir, kaba dünya realitesine hapsolmak demektir. Hissedişe uygun nice ince esaslar altında, ince yaşam, ince duygu ve düşünceler bizi sevgiye ve birliğe yükseltecektir. Büyük Kaos başlamadan bunu başarmak zorundayız. Yeni boyut başarmak ve içinde yer almak zorunda olduğumuz inceliğin boyutudur.

         Yeni boyut farklı bir gücün boyutudur.  O gücün sahibi incelik, sevgi ve birliktir. İncelik, sevgi ve birlikten uzak bir varlık o gücü kullanamayacağı gibi o güçten zarar görür.

Güney Haştemoğlu   21.11.2016  "ruhsalboyut.com"

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 20667851 kişi ziyaret etti, Şu anda 32 kişi sitede.