TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 29 Mart 2020 Pazar

  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
  GÖNÜL BİRLİĞİ
  DÜNYA SINAVI
  KORKULARIMIZIN KAYNAĞI
  VARLIK VE VAROLUŞ
  ANLAMAK VE KABUL ETMEK
  HAKEDİŞ ESASI
  HAKLAR VE SINIRLAR
  VERİCİLİK NEDİR?
Bize Ulaşmak İçin
info@ruhsalboyut.com
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN SORUSU

 

İnsanın henüz farkına varamadığı güçleri

üzerine neler düşünebiliriz? 

İnsanın gerçek gücü şuurudur. Şuur gücümüz kimsenin, hatta ölümün bile bizden alamayacağı güçtür. Şuur gücümüz ruhsallığımızın ihtiyacı olan bir yaşam sürdüğümüzde ortaya çıkar. Güç gönül, akıl ve ruh üçgeninin oluşturduğu alanda doğar.

Ruh tecrübe yaratıyor. Ruh tecrübe için insanla işbirliği yapıyor. İnsan, aklını gönlüyle birleştirerek ruhun yarattığı tecrübelerden doğru sonuçlar, gerçek bilgiler çıkarırsa şuurda yükseliyor. Burada gönül ve aklın birleşmesinden doğan şuurun yanında ruhun da akıl birleşmesi var. Gönül-Akıl, Akıl-Ruh, Ruh-Gönül üçgeni şuur oluyor. Şuurun dünya basamağındaki aşaması sevgidir. Şuur aklı, gönlü ve ruhu güçlü kılıyor, yükseltiyor. Ve bizim Yaratıcı ile olan yakınlığımızı ve bağımızı hissetmemizi sağlıyor. Bu hissediş derin bir sevgi halidir. Sevgi ve hissediş gerçeğin yasalarına teslimiyeti sağlar. Teslimiyet görev yapma ehliyetidir ve doğal olarak görevin gücü, kudreti verilir.

Ruhsal öğretiler bu gücü kazanmanın yollarını öğretir. Ruhsal güç hayırda olduğumuz kadar, O'nun Rızasını kazandığımız kadar sahip olduğumuz güçtür. Karşılıksız hizmeti, karşılıksız vermeyi, karşılıksız sevgiyi yerine getiremeyenler O'nun Rızasını kazanamazlar. Yalan söyleyenler, zamanı ve enerjilerini yanlış işlerde kullananlar, birlik olamayanlar, doğruyu bildiği halde doğru davranmayanlar asla hayırda değildirler. Dolayısıyla onlar gücü yanlış yerlerde, dünyasal geçiciliklerde ararlar.

Gerçekte ruhsal veya şuursal gücümüz, hiçbir dünyasal güçle karşılaştırılamayacak olan kozmik enerjiye dayalı kozmik gücümüzdür. Bir üst gerçeği anlamamızı ve bir üst gerçeğe hizmet etmemizi sağlar. Üst gerçeğe hizmet soyut bir anlam değildir. Yine insanlık için çok daha büyük hizmettir.

Ruhsal güç sahipleri biyolojik olarak da farklılaşırlar. Çünkü kendini bir üst gerçeğe dönüştürme gerçek ibadettir. Beden sevgi bedenine dönüşür. Az bir yiyecekle yaşar çünkü kozmik enerji ile beslenir. Soğuk veya sıcak onu etkilemez. Yorulmaz, yaşlanmaz. DNA'sı değişir. Beyninde farklı merkezler aktifleşir.

Beyninin ve bedeninin kimyası değişir. İnsanlık için hangi hizmetin gerçek ihtiyaç olduğunu görür, nasıl yapılacağının bilgisini şuur yoluyla anlar, yeterli yardımcılar kendiliğinden (?) ortaya çıkar ve o işin gerçekleşmesi için yollar açılır. Nasıl mı? O kişi artık Ruhsal Sistemle birlikte çalışmaktadır.

         Bugün televizyonda açlıktan ölen, dayak yiyen, okula gönderilmeyen çocukları, işsiz, hasta gençleri izliyoruz. Çocukları için yiyecek barınak bulamayan annelerin acıları bir yanda şu kadar milyar dolara satın alınan mücevherler bir yanda, bunlar bize acı veriyor. Çevremiz pek çok dünyasal olanağa sahip olduğu halde ıstırap içinde insanlarla dolu.

Eminim ki çoğumuz keşke elimden bir şey gelse de bu insanlara yardım edebilsem, fakat ne yapabilirim ki diyoruz. Ama öyle değil. Kendimizdeki gücün, iktidarın, muktedir olmanın farkında değiliz. Bir insan dünyayı değiştirebilir. Ne var ki önce kendisinin değişmesi gerekir. O ıstırap içindeki tüm insanlar da aynı gücü kullanıp kendilerini kurtarabilirler. Onlara değişimin ve bu güce sahip olmanın yolunun öğretilmesi gerekiyor. Kim öğretecek, nasıl öğretecek? Önce kendisini değiştiren ve şuurca yükselip birlik olanlar, karşılıksız hizmet edebilenler, karşılıksız sevenler bunu yapacak. Nasıl yapılacağını onlar bilecek. İsteğimiz ve inancımız varsa, irademiz güçlü ve cesur isek hepimiz kolaylıkla düşünüp çözümleri bulabiliriz. Eylemi göze alana gücü verilir.

"Size, nice iyiliklerin ve nice kuvvetlerin sırları verilecek. O güne ulaşmak için çabalayınız. O güne ulaşmak için çabalayınız. O güne ulaşanlar bahtiyar olacaklardır. O günün öncü olması sizin faydanızadır. Ne kadar öncü olursa, o kadar çok doyarsınız. Çünkü yolcusunuz… Sizde öyle şeyler gizli ki, onların farkına varmalısınız. Onları serbestçe bırakıveriyorsunuz. Farkına varmadığınız en basit şeylerde bile, sizin için ne kadar çok hayırlar var!" (Beytî Dost Celse 15 - 8 Ocak 1965)

Güney Haştemoğlu  26.1.2015  *ruhsalboyut.com*

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 22331704 kişi ziyaret etti, Şu anda 29 kişi sitede.