TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 29 Mart 2020 Pazar

  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
  GÖNÜL BİRLİĞİ
  DÜNYA SINAVI
  KORKULARIMIZIN KAYNAĞI
  VARLIK VE VAROLUŞ
  ANLAMAK VE KABUL ETMEK
  HAKEDİŞ ESASI
  HAKLAR VE SINIRLAR
  VERİCİLİK NEDİR?
Bize Ulaşmak İçin
info@ruhsalboyut.com
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN SORUSU


 

Neden sevgiyi yaşamadıkça aydınlanamıyoruz?

 

 

Sevgi ve aydınlanmanın yaşanmasıyla kazanılacak bilgi, anlayış ve güç birlik realitesine aittir ve hayra yönelik görevlerin yerine getirilmesi içindir. Dolayısıyla o bilgiyi ve gücü kullanma ehliyeti birlik realitense geçmekle kazanılır.

Bulunduğumuz realitede sevgiyi ve aydınlanmayı gerçek anlamları, gerçek güçleri itibariyle bilemediğimiz için, hatta sevginin ve aydınlanmanın bir ilim olduğunun dahi farkında olmadığımız için böyle bir soruya şuurlu bir cevap da veremiyoruz. Ancak bu sorunun cevabı olan bilgiler verilmiştir, elimizdedir.

         Gerçekte sevgi ve aydınlanma aynı gücün ayrı gibi görünen ama aslında tek olan özelliğidir. Ve bizler içinde bulunduğumuz dünya realitesi nedeniyle bunları başarmak için yapmamız gerekenlerin bilgisini, bize verilmiş olmasına rağmen önemsemiyoruz. Şüphesiz ki bilginin önemsenmemesi bizi kollayıp koruyan, eğiten, Yüce Sistem önünde ciddiyet ve güvenilirlikten uzak olmaktır. Zaman zaman doğruya olan inanç içimizde yükselse de doğruyu devamlı kılma iradesi oluşmamaktadır. Gerçek önünde irade insan onuru ile eş tutulmaktadır. İnsan olmanın onuruna sahip olmadan bilgi anlaşılmayacak, güç verilmeyecek sevgi ve aydınlanma yaşanmayacaktır.

         Aydınlanma her zaman bir üst realitedeki gerçeğin kavranılmasıdır. Bir üst realite dediğimizde bunu küçük, dar bir alan olarak düşünmeyelim. Bir üst realite bizim için yepyeni bir gerçeklik evrenidir. Hazır olmadan karşılaştığımızda korkacağımız, şaşıracağımız, oradaki düzene asla uyum sağlayıp bizden bekleneni yerine getiremeyeceğimiz, varlığımızı sürdüremeyeceğimiz bir gerçeklik söz konusudur; üzerimizde şok etkisi yapacaktır. Neden "onlar o gün gelince çıldıracaklar" bilgisi var? Burada "korkacağımız, şaşıracağımız, şok yaşayacağımız" derken söz konusu olan bir büyük doğal felaket değildir. Sadece büyük bir güç ve yetkinlikle karşılanması gereken yeni realitedir. Gereken güce ve yetkinliğe sahip olduğumuzda neşe ve sevinçle karşılayacağımız bir yeni gerçekliktir.

Düşünün, okula başladıkları ilk gün kimi çocuklar çok ağlar, annelerinden asla ayrılmak istemezler, çünkü hazır değillerdir. Hazır olanlar ise artık okullu oldukları için mutlu ve huzurludurlar. Tabii ki biz burada yetişkin insanlardan söz ediyoruz ve karşılaşılacak olan yeni gerçek, okul gerçeği kadar basit değildir.

         Geçmekte olduğumuz yeni gerçeklik evrenini bugünden anlayıp hazır olmamızda, yani, yine sevgi üzerine kurulu yeni boyutun şuur aydınlığına sevinçle huzurla erişmemizde, sevgiyi yaşamamızın bize kazandıracağı güç ve yetkinlik nedir? İşte burada sevginin ne olduğu konusundaki bilgileri yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. Sevgi her yeri saran, bütünleyen, birleştiren bir şuurdur. Dolayısıyla etrafınızdaki her şey; kendinizin dışında zannettiğiniz her şey bizzat siz olursanız korkacak bir şey kalır mı? Elimizden kolumuzdan korkuyor muyuz? Aynaya bakınca şok geçiriyor muyuz? Elbette tasavvuru zor bir durum. Çünkü o bütünün bilgisine ilmine sahip değiliz.  Sevgi yaşandığında ilim de yaşanacaktır. Ruhumuzu hissedeceğiz. Doğru olanı göreceğiz ve doğruları yerine getirecek gücün ve yetkinliğin sahibi olacağız. Çünkü sevgi üstün bir kudrettir. Sevginin yaşandığı yerde korku, endişe, bilmezlik, anlamazlık olmayacaktır. Sevgi içimizdeki gücün uyanışıdır ki uyandığımızda belki yetişkin, güçlü, yetkin birinin, kendi güçsüz, beceriksiz, mızmız, problemli, hastalıklı çocukluğuna ait bir filmi izleyip şaşırması gibi eski halimize şaşırarak bakacağız. Ve biz uyananlar, henüz uyanamamış olan güçsüz beceriksiz çocuklara karşı görevimizi yapacağız. "Sevgi Dünya'nın kurtuluşudur" ifadesi konuyu çok öz ama bir o kadar da geniş olarak anlatıyor.

Güney Haştemoğlu  25.1.2016  *ruhsalboyut.com*

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 22331836 kişi ziyaret etti, Şu anda 29 kişi sitede.