TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 29 Mart 2020 Pazar

  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
  GÖNÜL BİRLİĞİ
  DÜNYA SINAVI
  KORKULARIMIZIN KAYNAĞI
  VARLIK VE VAROLUŞ
  ANLAMAK VE KABUL ETMEK
  HAKEDİŞ ESASI
  HAKLAR VE SINIRLAR
  VERİCİLİK NEDİR?
Bize Ulaşmak İçin
info@ruhsalboyut.com
Yazdırılabilir Versiyon

HAFTANIN SORUSU

 

Neden yalnız iyilik düşünmeliyiz?

 


         Düşünceler ve duygular enerjidir. Beynimizdeki nöronal bağlantılar duygu ve düşüncelerin etkisiyle oluşur, eylemle pekişir. Bu hem ruhsal, hem biyo-kimyasal bir yasadır. Beynimizin nasıl çalıştığını ve yaşantımız üzerindeki hâkimiyetini tam olarak bilsek belki korkarız. Çünkü rastgele düşüncelerle beynimizi bizi felakete sürükleyen bir araca çeviriyoruz. Karanlık bir yolda nasıl kullanılacağını bilmediğiniz ve bu nedenle yanlış kullandığınız bir araçla yol aldığınızı düşünün. Bu gerçekte bir felakettir.

         Hâlbuki beynimiz, doğru kullanıldığında bizim yolumuzu aydınlatacak ve bizi üst enerji boyutuna taşıyacak aracımızdır. Beynimizi doğru kullanmak gönle ait esaslara bağlı olarak düşünmek, yani akıl yürütmektir. Böylece beynimize sevgi dediğimiz yüksek enerjiyi taşımış oluyoruz. Düşünmek yetmez eyleme çevirerek beyinde yeni ve yüksek bağlantılar, sevgi üreten bağlantılar yaratmak gerekir. Yüksek bağlantılar, daha önce oluşmuş yanlış bağlantıların bir kısmını çözer. "Siz bir adım gelin, biz on adım geliriz", "O' İnananların gönlüne inanç katmak için su döker de onları saf temizliğe ulaştırır" sözleri gönle ait esaslarla kısaca sevgiyle düşünmenin ve eylemde olmanın geniş ifadesidir.

         Burada konu sadece beyin değildir. Beyinde ne titreşiyorsa, yapısındaki su dolayısıyla bedende de, hücrelerde de aynı şey titreşir. Bu nedenle aslında bütün bedenimiz bir beyindir. Tüm hücrelerimizin esas yapı taşı sudur. Su mevcut hiçbir moleküle benzemez. Bilim insanları su moleküllerinin gerçekte canlı ile cansız arasında bir noktada bulunduğu, dış etkenlere cevap verdiği, bir saniyede bir trilyon kere moleküler yapısını değiştirebildiği, her değişimde kimyasal yapısının farklılaştığı gibi konular üzerinde çok yeni bulgulara ulaşıyorlar. Hücrelerimizdeki su, beden dışı tesirlere çok açık olduğu gibi asıl etkiyi beynimiz üzerinden düşüncelerimizin titreşiminden almaktadır. Düşünce beyinde başlıyor ama anında, saliseden daha kısa zaman içinde bütün hücrelerimize organlarımıza öylesine yayılıyor ki gerçekte bütün bedenimizle birlikte düşündüğümüzü söyleyebiliriz. İşte beynimizin nasıl çalıştığını bilsek korkarız demekten kastım budur. Düşük titreşimli yanlış düşünceler moleküler düzeyde yıkım yaratmakta, sevgi titreşimleri bedeni ışığa çevirmektedir.

         Dünya, içinde ateş bulunan ¾'ü suyla kaplı olan bir gezegendir; yaşam suya dayalıdır ve insan %75'i veya ¾'ü su olan ama içinde belli bir derecede ateş bulunan bir beden taşımaktadır. Dünyayı, atmosferi, toprağı ve üzerindeki hayatı ile şekillendiren su ve ateştir. Varlığımızın bir üst boyut için hazırlandığı bu yerde sınavımız su ve ateşledir. Gerçek sevginin iç güçleri olan iyilik, doğruluk, hizmet ve bilgide insanın ne kadar başarılı olduğunun her an test edilmesi su üzerinden yapılmakta, gereken düzeltmeler ateşle yapılmaktadır. Bir Yüce Veriş şöyle der: "Suyun sizin için neler söylediğine bakın!" Bilmeliyiz ki yalnızca bedenimizdeki suyun değil, okyanusların, denizlerin, göllerin, ırmakların, yağmurların bizden şikâyeti var. Sevgiden uzak nice insan topluluklarını o sular yok etmiştir.

         İnsanın bu çok hassas yapısı dolayısıyla Yüce Âlem'in peygamberler, sayısız düşünürler, görevliler göndererek insana öğretmek istediği şey sevgidir ve sevginin ilk adımı iyilik düşünmektir.

Güney Haştemoğlu - 6.4.2015  *ruhsalboyut.com*


 

 

         İyilik düşünürsek iyilik yaratırız. İyiyi seçmek gücü seçmektir. Zor durumlarda vereceğimiz iyi kararlar egoya karşı kazanılan zaferlerdir. İyi yöndeki her eylemimiz bizi daha iyi bir insan yapar. Negatif yaklaştığımız her durumda ise insanlığımıza, bedenimize zarar verir, ruhsal potansiyelimizi küçültürüz. 

         Yalnızca iyilik düşünmek için iyiliğe inanmak gerekir. İyiliğe inanmak, iyiliğin gücüne ve galip geleceğine inanmaktır. Bunun için iyiliğe odaklanmak, iyiliği hedeflemek, daha iyiyi öğrenmek için çalışmak gerekir. Kendimizi tanımak, hangi noktalarda zayıf olduğumuzu bilmek, onları iyileştirmemize olanak sağlar. Sahip olduğumuz değerleri iyi kullanamıyorsak kendimize zarar veriyoruz demektir. İyiliğin temeli kendimize iyi davranmaktır. O temel ne kadar sağlamsa etrafımıza faydamız o oranda olur.

         Her insan özünde iyidir. Bazı insanların kötü olduğuna dair bir hüküm taşıyorsak onların iyiliğini isteyemeyiz. Bu bizim iyilik anlayışımızı bölerek zayıflatır. Kendimizin ve etrafımızdakilerin derinindeki en iyiyi ortaya çıkarmayı hedefleyerek davranırsak, sistemimizde yer alan tüm boyutların desteği ile büyük bir güç oluştururuz. O güçlülük içinde her zaman olumlu kalabiliriz. Ara sıra zor durumlarda negatife düşsek de en kısa zamanda kendimizi doğrultabiliriz.

Altan Gürol  14.4.2015  *ruhsalboyut.com*

 

 

         İyilik hem düşünsel hem eylemsel olduğunda gerçek karşısında yer bulur. Düşünsel kısmı iyi olmanın ilk adımıdır; kendimizi düşüncede iyi yapmamız. Eylemsel kısmıysa ikinci adım, yani eylemlerimizde iyiliği gözetmemiz ve bu sayede çoğaltmamız. Öncelikli olarak iyilik düşünmeliyiz ki, eylemlerimiz de o yönde olsun.

         İyilik yalnızca düşüncede kalmamalı; kalırsa sönümlenir ve değiştirici etkisi hayata geçmez. İyilikle Söylenen bir söz bile hem söyleyeni hem söyleneni hem de varsa diğer dinleyenleri değiştirir. Çünkü ilahi bir titreşime sahiptir.

         İyiliğin gerçekleşme aracı hizmettir. Hizmet etmeden iyiliği yaşamımıza geçiremeyiz. Hizmet sadece fiziksel bir hizmet değil, gönülce de yapılan bir eylemdir. İhtiyacı olana manevi destek olmak, iletişimde olduğumuz her insana yargısız ve sevgi ile yaklaşabilmek de hizmettir, yani iyiliğin eyleme dökülmesidir.

         O'nun rızasına (yani 5 esasa; iyilik, doğruluk, çalışma, bilgi, sevgi) uygun yapılan hizmet, hayır enerjisini yaratmaktır. Hizmet ile hayır enerjisini büyültür ve etrafımıza da dağıtırız. Çevremizde hayırlı bulunuşlar varsa ondan beslenir ve o enerjiyi koruyabildiğimiz müddetçe taşırız. Yani iyilik ve hayır içeriden dışarı, dışarıdan içeri doğru yayılır, büyür.

         Bu hal ve amaç ile yaşamak şuurda yükselmektir. Yüceliğin bilgilerinde insan ırkının üst bir gerçekliğe ulaşabilmesi için önce sevgiyi sonra hayırı öğrenmesi gerektiği söyleniyor. İyilik yolu ile hayır ve sevginin ışığını kendimizde ve iletişim içerisinde olduğumuz tüm varlıklarda yakmamız mümkündür. Bu sebeple iyi olmak insanın var oluşsal nedenlerindendir.

Şehnaz Çalışkan Demir   14.4.2015  *ruhsalboyut.com*

 

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 22331698 kişi ziyaret etti, Şu anda 31 kişi sitede.