TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 6 Nisan 2020 Pazartesi

  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
  GÖNÜL BİRLİĞİ
  DÜNYA SINAVI
  KORKULARIMIZIN KAYNAĞI
  VARLIK VE VAROLUŞ
  ANLAMAK VE KABUL ETMEK
  HAKEDİŞ ESASI
  HAKLAR VE SINIRLAR
  VERİCİLİK NEDİR?
Bize Ulaşmak İçin
info@ruhsalboyut.com
Yazdırılabilir Versiyon

HAFTANIN KONUSU

 

Korku ve endişe bütün varlık

kazancımızı yok edebilir

 

İnsanlık bugünkü realitesi itibariyle gerçek varlığını bütünleme yolunda adım atmaya çalışmaktadır. Aklımız, gönlümüz, kalbimiz, ruhsal kimliğimiz arasında gidip gelerek, olayları kâh akılla, kâh gönülle karşılayarak kararsız, dengeli olmayan bir yaşam sürmekteyiz. Bu nedenle çok kırılgan bir psikoloji içindeyiz. Çünkü bu kararsız tutum bizi güçsüz bırakıyor. İnsan için aklını, gönlünü, kalbini ve ruhunu bütünlemek varlık olma yolunda ilk adımdır. Kuşkusuz Dünyamızla birlikte yeni bir enerji boyutuna hızla girmekteyiz. Bu yeni zaman boyutuna varlık olma yolundaki ilk bütünlüğümüzü mutlaka başarmış olarak girmemiz gerekiyor.

Aksi halde bütünlenemediği için son derece kırılgan olan bizleri, yeni zaman karşısında yaşayacağımız ve hatta halen yaşamakta olduğumuz korku ve endişe tamamen dağıtabilir.

Korku ve endişe duymakta haklı olduğumuzu düşünmemiz psikolojik kırılganlığımızın sonucudur. Ve biliyoruz ki, korku ve endişe bize özgüvenimizi kaybettirir, mantıkla, akılla doğruyu düşünemeyiz, inancımızın temelindeki hissedişi kaybederiz ve ruhsal bilgileri dahi hatırlayamayız. Korku ve endişe bir anlamda bilinç kaybıdır ki dolayısıyla doğru davranmak için gereken güç de kaybolur. Bütün bu kayıpların kimi insanları saldırganlığa ve ahlaki kayba sürüklediğine büyük doğal afetler sırasındaki bazı olaylarla tanık olduk.

Bugün bizim bulunduğumuz dar çevrede ortalık henüz sakin. Kimse kimseye saldırmıyor. Ancak endişe ve korkuyu hissediyoruz.  Çünkü üzerimize doğru gelen bilemediğimiz bir şey var. İnsanlar bir kavga ve şiddet dili, şiddet sesi kullanmaya başladı, sevgi alanımız daralıyor. Tam kendimizi çok iyi hissettiğimiz sırada küçük bir olay o iyilik hissini yok ediveriyor. İyilik hissi kaybolurken içimizdeki, sükûnet ve sevgi hissi de yok oluyor.

Meşhur "kanserden korkma, geç kalmaktan kork" sloganı gibi, yaşanması mukadder olanlardan değil kırılganlığımızı güce çevirmekte geç kalmaktan korkmalıyız. Güç varlığımızın ilk aşamasını teşkil edecek olan akıl, kalp, gönül ve ruh bütünlüğündedir. O bütünlüğü sağlamadıkça kırılgan durumdayız. O bütünlük sağlandığında zaten sevgi ortaya çıktı demektir. Güç o sevgidir. Bize edebiyat gibi geliyor. Çünkü sevgi sözcüğü o kadar istismar edilmiştir ki artık esas anlamını kavrayamıyoruz. Sevgi kanımızın yapısını değiştirecek, kalp sevgiyi bütün hücrelerimize pompalayacak olandır. Bu gerçekleştiğinde bedenimiz dahi yeni bir bedendir. Kalp birliğin ve sevginin sırrını taşımaktadır.

Dünya aklı ile düşündüğümüz için anlayamadığımız konu, insanın nasıl bir canlı enerjiler bütünlüğü olduğudur. İnsan belli bir takım esaslardan meydana gelmiştir. O esasların hayat bulması ile ortaya çıkacak olan bütünlük insandır. Dünya realitesindeki insandan dinler neyi istemişse, ruhsal bilgiler neyi talep ediyorsa tümü o esasların yaşanmasından ibarettir.  Sevgi, kalp atımıyla hücrelere taşınan kan gibi insanı insan yapan bütün o esasları canlandırır, yaşatır ve ortaya çıkan bilinç insandır. Bir an için bedenimize elbisemiz gibi bakarsak gerçek bizi hissederiz, göz denilen pencerelerden dışarıya bakan daha içteki bir varlığın farkında oluruz.

Denir ki, insanın bütünlenmesi için Ruh Gözü, Kalp Gözü, Gönül Gözü ve Dünya Gözünün tek yöne bakmalıdır. İnsanı insan yapan esaslar canlanınca hepsi tek yöne bakacaktır.

Zaman var zannetmeyelim. Zaman bizim diye düşünmeyelim. Bir zaman biter, diğer bir zaman başlar. Her zaman belli bir süre bizimledir ve bizde yaratması gereken bir değişim vardır. Şimdi bizler, ruhsal bilgiyi hevesle öğrenmeye çalışan, küçük küçük kazançlar elde etmiş olan, o kazançların mistik hazzını yaşayan bizler henüz o kazançları bütünlemedik. Değiştik zannediyoruz çünkü o tanımadığımız, zaman dediğimiz sistem o küçük kazançları üzerimizde tutuyor ve bütünlenmemizi bekliyor. Süre dolunca biz ya yeni zamanı karşılayacak ve taşıyacak güçte oluruz ya da şimdiki kazançlarımız da kaybolur. Sevgili arkadaşlar küçük küçük kazançlar bilinç değildir. Bilinç, kazançlar bütünlendiğinde, esaslar canlandığında, kanımız başka türlü aktığında ortaya çıkan durumdur. Bilinç bir güç alanıdır, kırılgan değildir, korkmaz, endişelenmez esaslar üzerinden görevini yapar.

Güney Haştemoğlu 25.2.2017 
*ruhsalboyut.com*

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 22619662 kişi ziyaret etti, Şu anda 40 kişi sitede.