TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 6 Nisan 2020 Pazartesi

  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
  GÖNÜL BİRLİĞİ
  DÜNYA SINAVI
  KORKULARIMIZIN KAYNAĞI
  VARLIK VE VAROLUŞ
  ANLAMAK VE KABUL ETMEK
  HAKEDİŞ ESASI
  HAKLAR VE SINIRLAR
  VERİCİLİK NEDİR?
Bize Ulaşmak İçin
info@ruhsalboyut.com
Yazdırılabilir Versiyon

HAFTANIN KONUSU

 

Gerçek biz kimiz?

 

 

Dünya yaşamında insana verilen tüm bilgiler, ondan beklenen tüm eylemler onun kim olduğunu anlaması içindir. Bizden beklenenlere baktığımızda kim olduğumuzu anlayabiliriz. Dünya bilincindeki insanın ruhsal eğitiminin amacı onun kim olduğunu bilmesidir. "Kendini bil" ifadesi yeryüzündeki ilk insana da yöneltilmiştir. İlk insan ifadesi bir grup insanı ifade eder, tek bir insanı değil.

Kendini bilme ve Yaratan'ı bilme ruhsal bilinç yolunun iki adımıdır. O'nu bilme adımını, kendini bilme adımı izler ve yol adım adım böyle devam eder. O'nu inkâr kendini inkârdır.

O'nun insandan istediği, insana emrettiği, insana yardımı, insana verdikleri, insanı koruması, bağışlaması, insana yeryüzünde acı veya tatlı yaşattıkları hepsi insanın gerçek kimliğini anlaması içindir. O'nun insandan tek beklediği bilinçlenmektir, yani bizatihi kendisinin, özünün, var olma nedeninin bilincine varmasıdır.

İnsanın yapması, yani bizim yapmamız gereken ise bildirilen gerçeği yaşamaktır. Gerçek yaşandığında gerçek bizi anlayabiliriz. Çünkü o gerçek aslında bizim kendi gerçeğimizdir. Ama yaşamadan bunu anlamamız mümkün değildir. Çocuklar ilk defa denize girecekleri zaman, yüzen insanları gördükleri halde sudan korkarlar. Yapamayacaklarını zannederler. Yüzmenin bilgisi var, yüzenleri görüyorlar, ama bu bilgi onların korkularını ortadan kaldırmıyor. Çünkü kendilerini tanımaları için suya girip suyun onları kaldırdığını deneyimlemeleri gerekir. Gerçek deneyimleyince ortaya çıkar.

Bilgi sahibi olmakla gerçek kendimizi bilemeyiz. Bilgiyi eyleme geçirdiğimizde biz o gerçeğin ta kendisi oluruz. Ve gerçek bize yeni gerçekleri gösterir. O gerçekler bilgi değildir, ifadesi yoktur sadece yaşanır. Ve yaşamayana anlatılamaz. Bu nedenle iş söze dökülünce hep aynı bilgiler denir, bunları zaten biliyoruz. Hayır hiçbir şey bilmiyoruz. Bilsek böyle konuşmayız.

Bütün sırlar bilgi olarak açıklanmıştır. Ancak sırrın anlaşılması gerçeklerin yaşanmasıyla mümkün oluyor, bilginin ezberlenmesiyle değil.

Sevgi ve birlik insanın gerçeğidir.  İnsan önce bu gerçeği yaşayarak sevgi ve birliğe dönüşecektir. İnsan sevgi ve birlik gerçeğine dönüşmeden kendini bilemez. İnsanın kim olduğunu anlaması için verilen sevgi ve birlik eğitiminin ilk dönemi bitmek üzeredir. İnsan kendini bilmiyor olmanın varlığı için ne büyük bir tehlike olduğunu hissedene kadar diğer tehlikelerle, ıstıraplarla pek çok şeyi ödeyecektir. Kurtuluş sevgi gerçeğine dönüşüp birlik zemininin yaratılması neticesi mümkün bulunacaktır.

Gerçeğin zaten içimizde olduğu bilgisine sahibiz ama ne o gerçek bize ulaşabiliyor ne de biz ona! Gerçeğe ulaşmanın tek yolu var ama bu bize bin türlü anlatılıyor. Çünkü o tek gerçek sözcülere sığmıyor. Fakat o bin türlü anlatımın hangisi daha yakın geliyorsa o noktadan başlamakla görürüz ki bin türlü anlatım zaten iç içedir tekdir. "Hizmetiniz insanlığadır" anlatımı insanlığa hizmet ederken asıl kendimize hizmet ettiğimiz gerçeğinin yaşanacağıdır.  O gerçeği yaşamak ise bizim tek tek farklı birbirine yabancı varlıklar değil insanlık dediğimiz bütünlüğün, birliğin içinde olduğumuz gerçeğini yaşamaktır. O gerçeğin yaşanmasıyla sırlar sır olmaktan çıkar ve varlığımızın gerçeği olan hizmet yaşanır. Hizmet varlığı olarak ışığımız, gücümüz bizi beklemekte olanlara erişir. Hizmet gerçeği O'nu anmaktır, O'nu anmak asıl kendi gerçeğimizi anmaktır. O'nu gerçekten anmak şimdi kendimiz zannettiğimiz geçici, sahte kimlikten kurtulmak, uyanmaktır.
 
Güney Haştemoğlu   10.7.2016  *ruhsalboyut.com*

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 22619009 kişi ziyaret etti, Şu anda 29 kişi sitede.