TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 29 Mart 2020 Pazar

  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
  GÖNÜL BİRLİĞİ
  DÜNYA SINAVI
  KORKULARIMIZIN KAYNAĞI
  VARLIK VE VAROLUŞ
  ANLAMAK VE KABUL ETMEK
  HAKEDİŞ ESASI
  HAKLAR VE SINIRLAR
  VERİCİLİK NEDİR?
Bize Ulaşmak İçin
info@ruhsalboyut.com
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN SORUSU

 

Gönül birliğinin var oluşumuzdaki

önemi nedir?

 

Gerçek anlamda birlik gönülce olduğunda ortaya çıkar. Gönülce oluşan birlik onu meydana getiren unsurlardan daha başka bir varlık, daha yüksek bir güçtür. Birlik meydana geldiğinde birleşen unsurlar önceki özelliklerini terk ederek daha geniş çevrede etkinlik ve işlerlik kazanan, daha başka birleşmelere açık bir sisteme dönüşürler. Kolaylıkla dağılmayan Birlik üst şuurun kavramıdır.

Fizik yasalar uyarınca evren önce aynı atomların kendi aralarında birleşmesi demek olan füzyon olayı ile büyümüş şekillenmiştir. Biyolojik yaşam ise füzyonla birleşip değişik özelliklere bürünen farklı atomların kimyasal reaksiyonlarla bileşikler meydana getirmesiyle başlamıştır. Maddeyi şekillendiren fizik yasalar, maddeye hükmeden şuur yasalarının bir yansımasıdır. Aynı yasaların biyolojik beden içindeki evrim safhasında olan şuur varlıklarını da özellikle insanı da yönettiğini düşünebiliriz. Çünkü gönülce birlik olma çağrısı, var olma öykümüzün başlangıç noktasına dönüş yoluyla kendimizi bilme çağrısıdır. Geldiğimiz yolu şimdi tersten aslımıza doğru yürümek durumundayız.

Aslımıza doğru yürüyüşümüz gönül birliği dediğimiz varlıksal birliğimizi keşfetmekle başlar. Önce insanın kendisiyle olan bağı, sonra, aile, kardeşlik, arkadaşlık bağlarından doğan küçük birlikler gibi gittikçe genişleyen halkalar halinde birliğin yaşanması gerekir. Toplumla, doğayla bütünlüğü anlamak birliğin yaşanması ile mümkündür. Evrende birleşmelerin ateşten doğması gibi gönül birleşmesi için de bir ateşe gerek vardır ve bu ateş sevgidir. Bu nedenle devamlı sevgiden söz ediliyor. Sevgiyle sayısız ikileri birleştirme eylemi gerçekleşiyor. Düşünce ve söz ile eylemi birleştirmek, iç ile dışı birleştirmek, bilgi ile eylemi birleştirmek, gönülle aklı birleştirmek gibi. Bütün bu birleştirmeler büyük birliğe doğru gidiyor. Sevgi ile birlik olma dünyada başarılması gereken tek sınav. Ancak her şuur boyutunun başka bir birliği var. Daha üst boyutlarda aşk ateşini geçen bilemeyeceğimiz yüksek ateşlere alevlere dönüş ve füzyon dediğimiz birleşme var. Bu demektir ki Büyük Evrenin içinde insan denen varlığın o ateşle yarattığı başka evrenler var.

Birlikten, sevgiden uzak bugünkü halimizle yeryüzünde, böcekler gibi gezinmekteyiz. Bu benzetme sözün gelişidir. Onlar varlık nedenleri olan görevlerini tıkır tıkır yapmaktalar.

         "İnsanlığın en güzel tarafı, en yüce özelliği insanlığını anlayabilmektir. Ne güzeldir insanüstüne yol alan. Pek enderdir. Lakin güzelden bezenmiş ve etrafına ışık saçan ateştir onlar. İsteyeni gönülden yakarlar. İstemeyenin bedenini, kalbini bağlarlar ve yanar. Ateş en büyük güçlerden bir tanesidir. O' en küçük noktadan hızla salladı kâinat dediğiniz sistemin üzerine. Çarptığı noktadan dağıldı ayrı ayrı. Önce yoktunuz sizler. Sonradan ateş üstünde var oldunuz. Halen onun üstünde yanmadasınız. O' yüreğini onda bilerek yakmak isteyenlere, varlığından şüphe etmeyenlere yağdırıcıdır. Kalpleriniz O'nun adıyla daha fazla çarpsın. O'nun verdiklerinin büyüklüğü, içinde kuvvet olsun. Sizler aşkın ateşine ihtiyacı olanlarsınız. Bırakınız kendinizi bırakınız. Vakit varken gerçeği anlayınız. Her şeyin ortaya döküldüğü gün vakit çok geçmiş olacak. Esas varlığınızla ve onun vazifesiyle mutlu olunuz." (www.ayseli.org
Celselerden Parçalar IX/157)

Güney Haştemoğlu  16.12.2014  *ruhsalboyut.com*

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 22331641 kişi ziyaret etti, Şu anda 27 kişi sitede.