TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 6 Nisan 2020 Pazartesi

  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
  GÖNÜL BİRLİĞİ
  DÜNYA SINAVI
  KORKULARIMIZIN KAYNAĞI
  VARLIK VE VAROLUŞ
  ANLAMAK VE KABUL ETMEK
  HAKEDİŞ ESASI
  HAKLAR VE SINIRLAR
  VERİCİLİK NEDİR?
Bize Ulaşmak İçin
info@ruhsalboyut.com
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN KONUSU

 

 Gerçeğin gücünü giyinmek

 

 

Bizler genelde gücü fizik veya felsefe açısından düşünüyoruz. Varoluşun tüm devinimini yaratan, var eden, yükselten ve alçaltan, yok eden ruhsal güç üzerinde konuşurken de konu bizim için hala fizik ve felsefenin sınırları içinde algılanıyor. Gücün ruhsal yasaların işleyiş biçimi olduğu ve bizim tarafımızdan harekete geçirildiği anlaşılabilseydi çok hızlı bir değişim sağlar, bilincimizi zamanın hızıyla denk hale getirirdik.

Bugün bilginin, sevginin, doğruluk ve iyiliğin, hizmetin, zamanın özellikle düşüncenin, iyi niyetin var edici, yükseltici güçlerinin ne kadar farkındayız? Ek olarak nefretin, korkunun, olumsuz duygu ve düşüncelerin, kötü niyetlerin, boşuna geçen zamanın, eylemsiz bilgilerin yıkıcı, yok edici güçleri üzerinde düşünüyor muyuz?

Şunu bilmeliyiz ki her eylemimiz ki düşünce de bir eylemdir ve yerine göre eylemsizlik de aslında bir eylemdir, bizi ya geliştiriyor, ya da yıkıp çökertiyor. Çünkü her davranışımız, her düşüncemiz fizik ve fizik ötesi bir veya pek çok yasayı harekete geçirir ve o sayede gerçekleşir.

Başka bir ifadeyle düşünce başta olmak üzere eylemlerimiz veya eylemsizliklerimiz yasa veya esas dediğimiz enerjileri, bugün anlayamadığımız biçimiyle canlı alanları, iki türlü harekete geçirir: bizi ya O'na yaklaştırır, ya da O'ndan uzaklaştırır.  Bunu denizin dalga hareketlerine de benzetebiliriz. O'na yaklaştığımız kadar var oluruz, güçlü ve sağlıklıyız, uzaklaştığımız kadar, yok oluşa doğru güçsüz ve sağlıksız durumdayız. O'nun Rızasına uygun olan eylemlerle O'na yaklaşır, uygun olmayan eylemlerle uzaklaşırız. Yakınlık ve uzaklığı bizim şuur seviyemizin belirlediği hal tayin eder.

Herkes şuur seviyesine göre sorumludur. Ancak herkes şuurunu yükseltmekle de sorumludur. Çünkü gücün kaynakları emanet olarak elimize verilmiştir. Akıl, kalp, gönül, vicdan tek bir mekanizma olarak çalıştığında bizim güç kaynağımızdır. Bu nedenle insanın eğitimi önce bunları bir araya getirmek üzere beş esasla başlar. Düşüncede ve eylemde iyilik, doğruluk, hizmet ve bilgi birleştiğinde akıl, kalp, gönül ve vicdan da kendi aralarında birleşir tek ve büyük bir güç kaynağı haline gelir. O güç sevgidir. Bunu başarmadan şuurda şu veya bu bilgilerle adım atamayız. Çünkü bunun başarmadan ikilik ortadan kalkmaz, sevgi ortaya çıkmaz.

Gücümüz kadar şuurca yükseliriz. Kimsenin gücü olmamak gibi bir mazereti yoktur. Çünkü şuurumuzun açıkça gördüğü yanlışlardan uzaklaşmak ve yine şuurumuzun açıkça gördüğü doğruları yerine getirmek güç yasalarını çalıştırır ve biz bunu biliyoruz. Fakat gücümüz dâhilinde olanları küçümsüyor yerine getirmiyor, gücümüzü aşan durumlarda da aciz kalıp "ne yapayım elimden bu kadarı gelmiyor, gücüm yetmiyor" diyoruz. Bizi güçsüz bırakan, yok oluşa götüren o bildiğimiz fakat küçümsediğimiz hatalardır. Neden küçümsüyoruz? Çünkü inancı doğuran eylemdir. Eylem bizi güçlü kılar. Güç, yeni eylemleri kolaylaştırır.  Biz ufak inançlarımızı sürdürelim ki, O’nun inanç yağmuruna tutulalım. Aksi halde hareket etmeden bulunduğumuz yerde beklemek, inanç kuraklığının devam etmesine sebebiyet verir.

Güç sadece sağlık ve doğruları yerine getirme eyleminin aracı değildir. Güç önce şuura ait bir özelliktir. Sevgi, inanç, teslimiyet, yaşadıklarımızdan rızalı olma, kabul, cesaret, sakin olma; bunların hepsi gücün bize kazandırdıklarıdır. Gerçeği anlama, hissetme, eylemlerimizin sonuçlarını hesaplayabilme, zamanın getirdiği ve o anda yapılması gereken işi anlama ve yerine getirme, söylenecek olanı söyleme veya asla söylenmeyecek olan için susabilme şuur gücüyle mümkündür. Bunlarla gücümüze güç katılır, yapamadığımız kadar güç kaybına uğrarız. Güç kaybı demek şuurca gerilemek demektir.

Aslında güç bize ait değildir. Güç Gerçeğe aittir. Bizim için Gerçek Odur. Biz O'na yakın olduğumuz kadar gücü teneffüs ederiz, gücü giyiniriz ve kullanırız.

İnsanlar hep "ab-ı hayat" dedikleri ebedi hayatı sağlayan suyu arar. O'na yakın olduğumuz kadar, O Gücü giyindiğimiz kadar "O Su"dayız, uzak olduğumuz kadar pis, mikroplu sulardayız.

Güney Haştemoğlu  3.10.2016 
*ruhsalboyut.com*

 

 

 

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 22619043 kişi ziyaret etti, Şu anda 28 kişi sitede.