TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 6 Nisan 2020 Pazartesi

  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
  GÖNÜL BİRLİĞİ
  DÜNYA SINAVI
  KORKULARIMIZIN KAYNAĞI
  VARLIK VE VAROLUŞ
  ANLAMAK VE KABUL ETMEK
  HAKEDİŞ ESASI
  HAKLAR VE SINIRLAR
  VERİCİLİK NEDİR?
Bize Ulaşmak İçin
info@ruhsalboyut.com
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN SORUSU

 

Bilginin hakedilişi üzerine neler düşünebiliriz?

 


        Önce hak sahibi olmanın koşullarını düşünmemiz gerekir. Gönül değerleriyle çalışmak hak sahibi olmanın tek şartıdır. Esasımız olan özümüzün değerleri bizim gönül değerlerimizdir. Özümüz O'nun bizi beklediği değerdir. Beş duyumuzu, gönlümüzü, kalbimizi, hissedebildiğimiz tüm varlığımızı özümüze çevirerek yaptığımız çalışmayla temizlenir ve yükseliriz. Eğer bu niyet ve azimle güne başlarsak ve kontrolümüzü kaybetmezsek her anımız bir çalışma olur. Bugün için bu kolay olmayabilir. Ancak önemli olan niyet ve gayrettir.

         Ruhsal bilgiler öncelikle çalışma ve temizlik bilgileridir. İç temizliği olmadan ruhsal bilgiler anlaşılmaz. Anlaşılmayan bilgi eyleme geçirilemediği için güç ortaya çıkmaz. Ancak bilgiyi bilmekle seçim özgürlüğümüz ortadan kalktığı için bilip de yapmayan, inkâr eden durumuna düştüğümüz için çok yönlü azaba uğrarız.

         Hak etmeyene bilginin verilmeyişi, O'nun merhametinden, sevgisinden, bizleri koruyor olmasından kaynaklanır. Yine de dünyaya gelen her insan ruhsal konularla hiç ilgilenmiyor olsa da tamamen bilgisiz değildir. İyi ve doğru olmanın, yardım etmenin, çalışmanın, paylaşmanın ve sevginin bilgisine sahip olmayan var mıdır? İnsanlık daha bu bilginin karşılığını veremiyor. Daha büyük bilgileri nasıl anlayabilecek? Verilen bilginin anlaşılması da bir hak ediştir.

         İnsan bugün sahip olduğu en temel bilgiler, iyi ve doğru olma, çalışma ve sevgi üzerine olan bilgilerle hem O'na en kolaylıkla dönebileceği yerde tutulmaktadır, aynı zamanda bu yer insanın en kolaylıkla azap çukuruna düşebileceği noktadır.

         Aslında bilgilerin bir pazarı var. O pazarda istediğimiz her türlü bilgiyi alabiliriz ama ödememiz gereken bedeli biliyor muyuz? Bilginin bedeli yanlışı terk etmektir. Çok kolaylıkla iyi ve doğru bir insan olduğumuza, sevgiyle dolup taştığımıza inanıyoruz. Çünkü ego bizi her konuda haklı çıkarır. Görüş alanımızı daraltır. Ne kadar iyi ve doğru olduğumuzu anlamak için örneğin zamanımızı nasıl kullandığımıza bakalım; düşüncelerimizi, duygularımızı takip edelim. Ancak doğruda kullanılan zaman yeni doğrulara, sevgide kullanılan zaman daha büyük sevgilere açılır. Yanlış kullanılan zaman diğer yanlış kullanımlara açılır.

         Bir bilginin anlamı kat kat geniş alanlara yayılır. Bilgiyi değil anlamı yaşarsak şuurca üst anlamlara ulaşırız. Bu açılım hak ediştir. Kitaplara gerek kalmayan bir bilgi erişimidir.

Güney Haştemoğlu  9.3.2015  *ruhsalboyut.com*

 

 

 

         Bilginin hak edilişi ruhsal bir yasadır. Hak edilmeyen bilgi kişiye verilmez. Verilse bile hak ediş olmadığı için o bilgi kişinin şuurunda yer etmez. Kısa bir süre sonra uçup gider.

         Hak ediş yasası sadece "bilgiyi hak edene ödül olarak bilgi" düşünülürse eksik bir yaklaşım olur. Bilginin hak edilişi yasası,  Yüce Sistem'in kullarını adeta yakıcı bir ateşten korumasıdır. Çünkü her bilgi kişiye beraberinde yaşam boyu sürecek sorumluluklar yükler.

         Ruhsal bilgiye bir şekilde ulaştığımızda(-ki günümüzde bu çok kolay) artık onu yaşantımıza geçirme sorumluluğunda oluruz. Yaşantımıza geçirmediğimiz her bilgi bizlerin sırtında birer yüktür. Eyleme geçirilmemiş bilgilerin enerji boyutunda küçük girdaplar yarattığını ve bizlerin ruhsal enerjilerini emdiklerini düşünüyorum. Bu yüzden bilgi tehlikelidir; şuurca hazır olmayı, eyleme geçecek güçte ve sürdürecek iradede olmayı ister.

         Bilginin hak edilişinin ruhsal bir yasa olması, pek çok yasa ile de ilişkili olması demektir. Kısa birkaç örnekle anlatmak gerekirse, öncelikle konuyu sorumluluk yasası üzerinden düşünelim. Sorumlu olduğumuz kadar biliyoruz ve bildiklerimizin hepsinden sorumlu olacağız. Bu demek oluyor ki yarım yamalak yaşadığımız bilgilerin de tamamından Yüceliğin önünde sorumluyuz .

         Bilginin bir diğer ilişkide olduğu yasa çekim yasası; sahip olduğumuz bilginin realitesi kendi istediğimiz (belki de farkında olmadan, içsel olarak  istediğimiz) realitenin bilgileridir. O yüzden içsel olarak kendimizi yüksek duygulara açmak, yüksek bilgileri çekecektir. Alt bir bilinçle yaşamak, olumsuz duyguları zihinden ulaştırmamak ruhsal bilgiden bizi uzaklaştırır. Daima benzer kötücül duyguları ve olayları kendimize çekmemize neden olur.

         Bilginin hak edilişinin belki en önemli şartlarından biri olan  Sevgi-Özsevgi ve yasası; Sevgi içten dışa doğru gerçekleşecek bir eylemdir. Öncelikli olan kendini, daha sonra hizmet ile çevremizdeki varlıkları sevmektir. Celselerde de söylendiği gibi, sevgi ile yumuşayan bir kalp yüceliğin bilgilerine açıktır. Sevgi içinde olmak bilgiye giden içsel engelleri kaldırmak demektir. Yani bilginin hak edilişindeki olmazsa olmaz, sevgi, iç yumuşaklığıdır.-

Şehnaz Çalışkan Demir 16.3.2015  *ruhsalboyut.com*


<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 22622656 kişi ziyaret etti, Şu anda 138 kişi sitede.