TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 29 Mart 2020 Pazar

  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
  GÖNÜL BİRLİĞİ
  DÜNYA SINAVI
  KORKULARIMIZIN KAYNAĞI
  VARLIK VE VAROLUŞ
  ANLAMAK VE KABUL ETMEK
  HAKEDİŞ ESASI
  HAKLAR VE SINIRLAR
  VERİCİLİK NEDİR?
Bize Ulaşmak İçin
info@ruhsalboyut.com
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN SORUSU

 

İnancın sabır üzerindeki etkileri nelerdir?

 


Sabır, bize negatif görünen olaylar karşısında sevgiyle, teslimiyetle, üzerimize düşeni yapamaya devam ettiğimiz bilinçli ve eylemli bir bekleyiş halidir. Sabır bir irade meselesidir ve o irade gücünü O'nun Gerçeğine olan inançtan alır. Çaresizlikten boyun eğme, eylemsiz bir bekleyiş sabır değildir. Çaresizlikten boyun eğdiğimizde içimiz öfke, bıkkınlık, üzüntü gibi olumsuz duygularla dolar. Bu duygular bizi Yaratan'dan uzak düşürür.

İnancımızın ruhsal gerçeklerle uyum içinde olmasıyla sabır kendiliğinden gerçekleşir. Ruhsal gerçekleri hissetmek ve anlamak için ruhsal bilgileri güvenle ve teslimiyetle yaşamalıyız ki uyum ortaya çıksın. Buna yaşayan inanç diyoruz. Çocuklar annelerine, babalarına veya öğretmenlerine güvenirler, onlar tarafından sevilip kollandıklarına inançları tamdır. Bu nedenle zorlandıkları, tereddüt ettikleri olaylar karşısında güvendikleri, inandıkları büyüklerinin öğütlerini anlamamış olsalar bile tutarlar. Çocuğun "Babam böyle diyor" diyerek o söze uyması, babası ile kendisi arasındaki ilişkinin derinliği ve gücü konusunda ne kadar geniş bir anlam taşır. Çocuk babasının neden öyle yap dediğini tam anlamasa bile sevgiyle, teslimiyetle ve tabii ki sabırla yapar ve yaptıktan sonra da sonucu görerek, anlar.

Bu örnekten yola çıktığımızda, yetişkin kişiler olarak bizler için de durum aynıdır. Bizi yaratan, bizi seven ve kollayan Büyük Güce inandığımız zaman bize negatif görünen olaylar karşısında, konuyu anlamasak da sevgiyle, teslimiyetle, irade gücümüzle sabreder ve üzerimize düşeni bilgiye uygun olarak yaparız. Bu nitelikteki sabır eylemi bizim gerçeği anlamamızı sağlar. Aynı veya benzer konularda yeni negatif olaylarla karşılaştığımız zaman artık eylemli bekleyişimiz için sabra gerek yoktur. Çünkü biliyoruz.

Sabır, negatif görünen olayı veya olayın dayandığı bilgiyi anlamadığımız fakat Yaratan'a olan güven ve teslimiyetimizin kısaca inancımızın tam olduğu geçiş dönemine aittir. Şüphesiz bilemediğimiz, anlayamadığımız halde inancımızla sürdürdüğümüz durumlar daima olacaktır. Ne var ki o seviyede sabır bizim için konuşulan, düşünülen bir konu olmaktan çıkacaktır. Aynı şekilde o zaman iyilik, doğruluk, fedakârlık, affetmek, irade, teslimiyet gibi konulara da ilkokul dersleri gibi bakacağız. Çünkü bu kavramlar insan bilincinin özgür seçim dönemine aittir. Gerçek özgürlük doğru ve iyi olanı yapmaktır.  Beklenen yeniçağ özgür seçimin sona erdiği, herkesin sevgiyle uyumlandığı ve gerçekten özgür olduğu çağdır.     

Güney Haştemoğlu   10.2. 2015  *ruhsalboyut.com*
 

         Sabretmek bir olayın gerçekleşmesini beklemektir. Olumlu bir gelişmenin meydana gelmesini veya olumsuz bir gidişatin durmasını beklemektir. Amacımız insanın bilinçlenmesi olduğu için ve de bilinçlenme yavaş, adım adım olduğu için sabır her zaman ihtiyaç duyulan bir güç kaynağıdır. 

         Sabır vazgeçmemek, gayreti sürdürmektir. Bunun için güçlü olmak gerekir. Gayretler netice verdikçe insanın gücü artar. Etkisiz çabalar veya pasif bekleyişler ise gerileme ile birlikte gücü azaltır.

         İnanarak sabretmek, O'nun planının bir gün gerçekleşeceğinden emin olmaktır. Olayların O'nun kontrolunda olduğunu bilmek; evrensel yasaların kusursuz bir şekilde işlediğini ve böylece herşeyin doğruya çevrileceğini görmektir.

         Bilinmezlikler içinde, endişeyle izlemek yerine, gidişatı görerek ve sonunu bilerek hareket etmek arasında büyük bir fark vardır. İlki insanı tüketir, ikincisi gücüne güç katar.

Altan Gürol    12.2.2015   *ruhsalboyut.com*
<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 22331726 kişi ziyaret etti, Şu anda 27 kişi sitede.