TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 1 Nisan 2020 Çarşamba

  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
  GÖNÜL BİRLİĞİ
  DÜNYA SINAVI
  KORKULARIMIZIN KAYNAĞI
  VARLIK VE VAROLUŞ
  ANLAMAK VE KABUL ETMEK
  HAKEDİŞ ESASI
  HAKLAR VE SINIRLAR
  VERİCİLİK NEDİR?
Bize Ulaşmak İçin
info@ruhsalboyut.com
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN SORUSU

 

 

Gerçek önünde dileklerimizin nasıl bir yeri vardır?

 

  

Dileklerimiz inancımızın, varlığımız ve Yaratan'la ilgili anlayış ve hissedişimizin, nefse mi yoksa gönüle mi dönük olduğumuzun işaretidir. Kısaca dileklerimiz bilincimizin aynasıdır.

Gün içinde farkına dahi varmadan sayısız istekte bulunuruz. İsteklerimizin farkında olalım. Gönüle dönük isteklerde daima farkındalık vardır. Nefse dönük istekler, farkındalıkla olabildiği gibi çoğu kere bir nevi serhoşluk halinde ortaya çıkar. Nefsin sayısız karanlık çekimi vardır. O karanlık bizi farkındalığında olmadığımız sayısız istekle yönlendirir. Beddua dediğimiz karanlık isteklerin farkında olduğumuzu kim söyleyebilir ki? Yaşamın her alanında, her dakika ortaya çıkan isteklerimiz realitemizin göstergeleridir.

İstek ile dilek arasında fark var mı? Çoğu kere iki sözcüğü birbirinin yerine kullanıyorsak da istek daha genel, daha gündelik ve kolay hatta daha nefse yönelik arzularımız için kullandığımız bir sözcük gibi. Dilekte kapsam daha geniş, dileğin yerine gelmesi farklı güçlerin desteğiyle mümkün diyebiliriz. Dileği biraz da duaya yakın gönülce yapılan istekler olarak düşünebiliriz. Ancak her iki sözcüğün de anlamını daima kullanış amacı ve biçimi belirliyor.

Yaşamımızı istek ve dileklerimizin gücü biçimlendirir.  Yaşam sevincimiz, huzurumuz veya tam tersi yaşamdan bıkkınlığımız, huzursuzluğumuz istek ve dileklerimizle, onların gücü ile ortaya çıkıyor.

Neyi dilemeliyiz? Nasıl dilemeyiz? Dileğimizi tamamlayan, güçlendiren nedir? Tam tersine dileğimizi sakatlayan durumlar nelerdir? Dilekler nasıl gerçekleşir? Dileğimizin gerçekleşmesini sağlayan veya engelleyen yasaların farkında mıyız? Bütün bu soruların cevaplarını düşünebilmek için dileklerimizin BÜYÜK GERÇEK önündeki yerini sorgulamamız gerekiyor.

BÜYÜK GERÇEK'ten kasıt asla bilemeyeceğimiz MUTLAK GERÇEK değil, her birimizin kişisel bilinç realitesinin ufkunda parlayan, kişinin zihnen, kalben, gönülce ulaşabildiği kendi büyük gerçeğidir. Dolayısıyla herkes bizzat kendisi BÜYÜK GERÇEK önündeki yerini sorgulayabilir. Burada sözünü edilen bilinç kişinin insan olma bilinci, varlıksal bilincidir. Varlıksal bilincimiz Yaratan'la yaratılışımızla, Ebedi ve Sonsuz Olan'la ilgili bilince dönüşmüş inancımızdır ki herkeste farklıdır ve henüz sevgi ve birlik aşamasına gelmeyen herkes için de eksiktir.

İnsan kendi bilincinin ufkunda gördüğü, zihnen, kalben, gönülce ulaşabildiği BÜYÜK GERÇEK önünde sorumludur ve dilek ya da isteklerin bu sorumlulukla uyumlu olması gerekmektedir. Çünkü sorumluluk sınırımız içinde olanlarla ilgili özgür seçim hakkımız kalmamıştır. Bu nedenle dilek ve isteklerimiz bizim ciddi sınavlarımızdır. Öyle dilekler vardır ki kabul edilir ve bize ne acılar getirir; Gerçek önündeki nice kazançlarımızı ortadan kaldırır. Çoğu kere İlahi Yasalar, bizi bizden korur yani pek çok isteğimizi, dileğimizi kabul etmez. O dilekler ya bizim bilinçlenme yolundaki gidişimizi engelleyecektir, ya da gücümüzü aşmaktadır ki buradaki başarısızlık yine o yolculukta bize ve başkalarına zarar verecektir. Bizim önümüze çıkanlar öğrenmemiz gerekenlerdir. O halde dileklerimiz öğrenme, anlama yolunda olmalıdır. Bir başkası için uygun olan dilek bizim için uygun olmayabilir, hatta ateş olup bizi yakabilir. Bütün mesele kendimiz için hayır olanı bilmeği ve yerine getirmeyi dilemektir. Hayır bizlerin incelen, derinleşen, farklılaşan bilinçlerimizdedir. Hayrı bilmek ve yerine getirmek önümüzü aydınlatacak olan ışıktır. O ışığı bulmak isteyen, dileyen herkes onu kalbinde bulacaktır. Yeter ki dilemesini bilelim.

Nasıl dileyelim? Önce istemeye hakkımız olmalı. O istekle çelişen yanlışlarımızı terk etmiş olmalıyız veya istekle birlikte yanlışları da aynı zamanda terk etmeliyiz. Dileğimiz için göze alışımız olmalı ve dileğin kabulü için çalışmaya başlamalıyız. Sürekli olarak irademizi kullanmalı, gayretimizi arttırmalı ve sonuç için sabırlı olmalıyız. Bütün bu sayılanlar bizim bilincimizde fark yaratır ve daha önce bilemediğimiz, göremediğimiz nice yollar önümüze serilir.

Ne dileyelim? Talip olarak bu bilginin içine girenler, bilginin önemini kavramış olması gerekenler O'nun bizden neyi dilediğini bilmezler mi? O'nun Dileği, bizim de dileğimiz olduğu zaman biz BÜYÜK GERÇEK önünde en gerçek dileği dilemiş oluruz. Bizim başka bir dilek seçme hakkımız yoktur. O' bizden aslımıza dönmemizi, dönüş için sevgi ve birlik bilincini kazanmamızı, her gün daha iyi, daha doğru olmamızı öğrendiklerimizin hizmetinde olmamızı istiyor. O' yanlışlarımızdan vazgeçip tövbe etmemizi istiyor. O' değişen zamanı görüp o zaman için bizlere verilmiş olan görevleri anlayıp yerine getirmemizi diliyor. Görevimiz başkalarına yardım etmektir, bunun için eğitiliyoruz. O' bütün bunları yerine getirebilmemiz için bilgi veriyor, yol gösteriyor ve istedikleri yerine geldikçe güç, huzur ve yaşama sevinci vaat ediyor. Yaşama sevinci öyle bir güç, öyle bir yüce histir ki, dileğimiz O'nun dileğiyle birleşip şükrettiğimizde ortaya çıkar.

Rastgele, kontrolsüz düşünmeye; rastgele, kontrolsüz istek ve dilekte bulunmaya o kadar alıştık ki bu incelikler bize garip gelebilir. Özellikle dünya realitesinin güçlü çekimi karşısında yeteri kadar irademizi kullanamıyorsak bilinç ufkumuzda pekâlâ gördüğümüz, kalben tasdik ettiğimiz Büyük Gerçeğin içindeki yeni doğrulara, yeni anlayışlara, yeni görevlere sahip çıkmamız çok zor olacaktır. Ancak iyi bilmeliyiz ki insanlık olarak bir yol ayrımındayız. Zaman hızla değişiyor. Gelecek endişesi ve korkusu bütün dünyayı sardı. Özellikle bizim de içinde bulunduğumuz bölgede yaşanan acılar ortadadır. Yeni görevler, yeni anlayışlar gereken bir zamanda eski hakların, eski değerlerin biçimlendirdiği dilek ve isteklerle varlığımızı sürdüremeyiz. Özellikle bu bilgileri alanlar göz göre göre sorumluluklarına uymayan dileklerde bulunamazlar. Gerçek dilek O’nun dileğiyle bir olan dilektir ve teslimiyetle mümkündür.

Sevgili Arkadaşlar, "insan" olmak kolay, basit bir iş değildir. Aldanmayalım dünyada bulunup da insan kabul ettiklerimize. Çocukluk çağı bitmiştir. O'nun Dileği bizim "gerçek insanlar" olmamız ve başkalarına hizmet etmemizdir. Bizim de Gerçek önünde yeri olabilecek tek dileğimiz budur.

Güney Haştemoğlu  18.4.2016  *ruhsalboyut.com*    

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 22418064 kişi ziyaret etti, Şu anda 31 kişi sitede.