LBL_YAZI
SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 2 Nisan 2020 Perşembe

  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
  GÖNÜL BİRLİĞİ
  DÜNYA SINAVI
  KORKULARIMIZIN KAYNAĞI
  VARLIK VE VAROLUŞ
  ANLAMAK VE KABUL ETMEK
  HAKEDİŞ ESASI
  HAKLAR VE SINIRLAR
  VERİCİLİK NEDİR?
Bize Ulaşmak İçin
info@ruhsalboyut.com
Yazdırılabilir Versiyon

HAFTANIN SORUSU

 

 

Neden özgür değiliz, nasıl özgür olabiliriz?


 

Varlık Sistemlerinin yaratılışında ve yönetiminde yer alan Büyük Esasların, Büyük Yasaların sonuçta amacı, sevginin ve güzelliğin sonsuz tezahürleri ve bu tezahürlerin yine sonsuz olan devinimleridir. Yaratılmış olanlar bu sevgi ve güzellik alemlerinde kendi sevgileri, kendi güzellikleriyle yer alırlar; sevgi ve güzelliğin sonsuz tezahürleri içinde devinirler. Bu devinime katılabilmek varlığın nihai özgürlüğüdür. Sevgiden bir başka sevgiye, güzellikten bir başka güzelliğe dönüşmek, mutluluk ve sevinçler varlığın özgürlüğüdür.

Bizler bugün çok sınırlı ve koşullu bir sahip çıkma duygusunu sevgi olarak anladığımız gibi toplumsal realitenin baskısı altında yaptığımız seçimleri de kendi özgürlüğümüz olarak görmekteyiz. Ruhsal tebliğler hep "önce bir düşünün" der.  Çünkü bizler toplum realitesinin geçer akçe olmuş düşünce kalıpları ile yaşamlarımızı düzenliyoruz, seçimlerimizi yapıyoruz. Para gibi tedavül eden bu düşünce kalıplarını kullanmak rahattır, kolaydır. Çevremizin onayı o düşünce kalıpları ile sağlanır. O düşünce kalıpları ile iş buluruz, çocuk yetiştiririz vs. En önemlisi onları kullanmakla yaşamdaki sorumluluğumuzu en aza indirir ve onların bizlere verdiği üzüntülerin, zararların sorumluluğunu da kendimiz dışında herkesin ve her şeyin üzerine yıkarız. Üzülürüz, mutsuz oluruz ama neyse ki sorumlusu biz değiliz.

Özgür olmak için önce düşünmek gerekiyor. Neyi neden yapıyorum? Doğru ve iyi olmadığını bildiğim halde sırf onaylanmak için, rahatım, konforum için, küçüklü büyüklü çıkarlarım için neler yapıyorum? Her şeyi, varlığı ve yokluğu Yaratmış Olan'ı içimde hissediyorum, ama her gün, her saat, her an yaptığım seçimlerle ruhumu dünya realitesine satıyorum. Sevmediğim halde seviyor gibi, istemediğim halde istiyor gibi davranırken hangi özgürlükten söz edebilirim?

Neyin yanlış neyin doğru olduğunu bilemediğimiz zamanlar vardır. İçtenlikle doğru olan nedir diye düşündüğümüzde cevabı hemen alırız. Ama yaşantımız öyle bir hale gelmiştir ki doğrunun ne olduğunu sormaya bile cesaret edemeyiz. Çünkü doğruluk sorumluluk yükler. Sorumluluk almadan doğru olmanın özgürlüğünü yaşayamayız. Sorumluluklar rahatımızı bozabilir. Çünkü artık tedavüldeki parayı yani kalıp düşünceyi kullanmıyoruz. Yeni paranın adı yeni ve kişiye has özgür düşünce, kalpten gelen gönülde tartılan doğruluk!

Tabii biz yanlış, kötü malzeme ile zindan benzeri bir ev inşa etmişiz. Onu yıkıp yerine doğru malzeme ile içinde daha özgür yaşayacağımız ışıl ışıl bir yeni ev yapmak gayret, irade, mücadele, sorumluluk, ciddiyet, disiplin istiyor. Bizi özgürlüğümüzden eden, sımsıkı sarıldığımız, sahip olduğumuz (veya öyle sandığımız) şeyleri bırakmak zor geliyor. Ama bizim özgürlüğümüzün, insan olarak beklendiğimiz yerin yanında vazgeçeceklerimizin değeri nedir ki? Bütün bunların zor olduğu düşünülür. Ancak kolaylıkla başarılacak öyle küçük değerler vardır ki onların bir arada birlikte yaşanması büyük değerlere açılır ve işte biz bunu kullanmasını bilmiyoruz. Güçlerimizi de küçük görüp kendimizi inkâra kadar götürüyoruz. Kimse endişe etmesin, sokaklarda aç biilaç kalmayız. Çünkü özgür olduğumuzda değişim içtedir. Ne var ki Yüce Sistem pazarlık kaldırmaz. Değişim, özgürlük aynı zamanda göze alıştır. Özgür olmamız için bizden beklenen gücümüzün yettiği doğrulardır. Ki o doğruları yerine getirdiğimizde daha büyük doğruları yerine getirecek gücü kazanırız. Böylece özgürlük yolunda adım adım ilerleriz.

Güney Haştemoğlu  3.5.2016  *ruhsalboyut*

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 22495487 kişi ziyaret etti, Şu anda 506 kişi sitede.