TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 17 Kasım 2019 Pazar

  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
  GÖNÜL BİRLİĞİ
  DÜNYA SINAVI
  KORKULARIMIZIN KAYNAĞI
  VARLIK VE VAROLUŞ
  ANLAMAK VE KABUL ETMEK
  HAKEDİŞ ESASI
  HAKLAR VE SINIRLAR
  VERİCİLİK NEDİR?
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN KONUSU

 

Hayrı bilmek O'na ermektir

 

Gerçeği bilmek, gerçeği anlamak konusunda bir önemli engel de bildiğimizi düşündüğümüz konular oluyor. Çünkü bazı konuları biliyorum, bilmediklerimi öğreneyim dediğimiz zaman biliyorum zannettiğimiz konuları bilmediğimiz için gerçekle ilgili yeni bir bilgiyi de öğrenemiyoruz. Gerçeği tek tek bilgiler, anlamlar, konular olarak değil, birbiriyle bağlantılı bir anlam ağı olarak anlamaya çalışmalıyız. Dolayısıyla gerçeği öğrenmek için bağlantıları bulmak ve her zaman yeni bağlantılarla bildiklerimizi yeniden düzenleyerek gerçeğe dönüştürmemiz gerekiyor.

Hayır anlamı toplumsal realitede çok daralmış ve basitleştirilmiştir. Ruhsal bilgileri incelediğimizde hayrın kapısının karşılıksız, koşulsuz sevgi olduğu görülür. Hayrı anlamak, yerine getirmek için hazır olmak, hazır olmak içinse hayra aykırı olan durumdan uzak olmak gerekiyor.

Nedir hazır olmak? Kişisel olduğu kadar toplum veya topluluk için hazır olmak nedir? Sevgiyi öğrenmeye hazır kişiler, topluluklar vardır, toplumlar vardır. Hüküm sahibi olanlar sevgiyi öğrenmeye hazır değillerdir. Önce hükümlerimizden vazgeçmemiz gerekir.

Bildiği doğruları, bildiği iyileri ve hizmetleri eyleme çevirmiş, yaşamını bildikleri üzerinden yaşayanlar, yeni bilgileri, yeni hizmetleri, yeni görevleri almaya hazır oldukları gibi sevgiyi öğrenmeye de hazır olurlar. Çünkü Sevgiye hazır olmak değişime hazır olmaktır.

Hayra ve onun kapısı olan sevgiye hazırlanmak manevi âleme hazırlanmaktır. Çünkü sevgi ve hayır manevi âlemin kavramlarıdır. Kuşkusuz sevgi şu anda insanlığa verilmiş olan tüm bilgilerin, ilmin, yaşamla ilgili tüm anlamların anlaşılması ve yaşanması için,  içinde bulunduğumuz realitenin tüm sırlarının açığa çıkması için tek güç tek kapıdır.

Daima olduğu gibi hayrı küçükten tutmaya çalışmalıyız. Hayrın zamanla bağı vardır. Zamanında yapılan işler hayra açılır.

Beden sağlığımız dahi hayrın şartlarından biridir. Sağlıklı beden, sağlıklı kafa, sağlıklı düşünce, canlılık, iç neşesi, dolayısıyla değişime ve göreve, hizmete, dolayısıyla hayra hazır olma halidir.

Hayır yolunun yolculuğu hiç şüphesiz zahmetlidir, ağırdır. Yeter ki biz şikâyet etmeyecek hafifliğe gelelim. Şikayet etmemek teslimiyetle mümkündür, teslimiyet ise her zaman bilgi doğrultusunda yaşamaktır.

Ağırlıklarımız bizi güçsüz bırakırken hayırda olmak mümkün değil, çünkü bizde ağırlık yaratan her durum zaten hayırdan uzak haldir. Değerlendirilmeyen zaman, anladığımız halde eyleme geçirilmemiş bilgiler, sorunlar karşısındaki bıkkınlık, her türlü yanlışlıklar, beden dediğimiz muhteşem emaneti hoyratça kullanmak, hatalarımızı görmemek ve daha pekala düşünebileceğimiz pek çok şey bizim ağırlıklarımızdır, güçsüzlüğümüz, sevinçten, mutluluktan uzak, öfkeli gergin halimizdir. Ağırlıklarımız bizim karanlığımızdır.

Elimizde ne varsa, neye sahipsek, hepsi ve hepsi O'nun yolunda hizmet içindir. Aksi halde sahibi olduğumuz her şey bizim ağırlığımızdır, ışığımızı kapatandır.

An dediğimiz değer gerçekte tek değerdir bunu ancak ağırlıksız yürekler ve ağırlıksız zihinler anlayabilir, yaşayabilir.

O'nun Yolu, sevginin yoludur. Ne biliyor, ne anlıyorsak hepsi sevgimiz kadardır. Bizi hem hafif hem güçlü kılacak, her zoru kolaya çevirecek, ağırlıklarımızı ortadan kaldıracak sevginin ve hayrın yoludur. Ve biz buna mecburuz. Çünkü bizim yaratılışımız buna adanmıştır. HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR.

Güney Haştemoğlu 18.4.2017 *ruhsalboyut.com*

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 20624088 kişi ziyaret etti, Şu anda 93 kişi sitede.