TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 13 Aralık 2019 Cuma

  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
  GÖNÜL BİRLİĞİ
  DÜNYA SINAVI
  KORKULARIMIZIN KAYNAĞI
  VARLIK VE VAROLUŞ
  ANLAMAK VE KABUL ETMEK
  HAKEDİŞ ESASI
  HAKLAR VE SINIRLAR
  VERİCİLİK NEDİR?
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon

HAFTANIN SORUSU

 

Bir ruhsal gerçeklik olarak

"kardeşlik" anlamını nasıl açıklarız?

 

 

         Neden kardeş olmamız isteniyor? Kardeş olmamızın hangi gerçeğe dayandığını düşündüğümüzde, ilk var oluşun tek bir Emirle başladığı noktasına kadar gitmemiz gerekir. Sırrını hiçbir zaman çözemeyeceğimiz Tek Bir Güç'ün, Tek Bir Durum'un ilk varoluşu ile birlikte ortaya çıkan çokluk alemindeki her unsur ancak kardeşlik sözcüğü ile ifade edebileceğimiz bir yakınlık ve beraberlik ilişkisi içinde olmalıdır. Çünkü hem kaynak tektir, hem de çokluk zahirdir var oluş tekdir. Bunu anlamak ancak sevgi yaşandığında mümkündür.

         Dünya yaşamında her sınavın altında kardeşlik esası vardır. Kardeş kardeşine hizmet ettiğinde kardeşliğini anlayacak sevgi yaşanacaktır. Sevginin yaşanması birliktir, Birlik'te yerini görmektir.

         Kardeşliği aile içindeki kardeşlikte dahi doğru dürüst yaşayamadığımız için komşumuzla, iş arkadaşımızla, başka dinden, başka ulustan olanlarla kardeşliği anlamamız hiç mümkün olmuyor. Hatta doğa ile kardeşliğimiz açıkça bir fantastik düşünce gibi algılanıyor.

         Kardeşliği anlamadan yaptığımız her güzel iş eksik kalacaktır. Kardeşliği anlamadan dünya sınavı verilemeyecek, insan olma mertebesine erişilemeyecektir. Çünkü bizi insan yapacak olan ve halen içimizde uyuyan öz sevgi ile canlanacaktır.

         İnsanlığa hizmet eden, insanlığı koruyan gücün yardımları da bu kardeşliğin sonucudur. İnsanlığın ruhsal eğitimini üstlenmiş olan Ruhsal Sistem de aynı kardeşlik esası, kardeşe hizmet esası ile hizmet etmekte ve insana kardeşliği öğretmeye çalışmaktadır. Kardeşlik sıradan bir sözcük değildir; bu sözcük yaratılış sırrını, vahdet anlamını ifade etmektedir.

         İnsanın yaratılıştaki amacı, kardeşliğin yaşanmasından sonra anlaşılacak ve asıl yaşam, gerçek insan yaşamı o zaman başlayacaktır. O insan, şimdi tanıdığımız insandan çok farklı olan, farklı güçler ve enerjilerle donanmış kozmik alanda yerini almış bilemeyeceğimiz güzellikte bir varlıktır. Kazanılacak olan o güzelliğin yanında şu anda elimizde sıkı sıkıya tuttuğumuz ve kardeşliğe engel olan her şey ne kadar önemsiz ve hatta gülünç kalmaktadır.

Güney Haştemoğlu  2.11.2015  *ruhsalboyut.com*


         Ruhsal anlamda kardeşlik, bugün deneyimlediğimiz ve algıladığımız kardeş olmanın ötesinde bir haldir. Birlik olmak, bir olmak ile eşdeğerdir. Dünya yaşamımızda öğrendiğimiz kardeşlik kavramı belki de bize gerçek kardeşliği bir nebze olsun anlatabilmek için var edildi; ancak biz insan olarak daha en başta egomuza yenildik. Habil ile Kabil' den bu yana kardeşliği anlayabilmiş ve yaşayabilmiş değiliz. 

         Yücelik insan bilincinin sınırlı olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak bir takım değerleri dünya değerleri ile ifade etmektedir. Örneğin, sevgiyi bizi var eden güç olarak tanımlar. Kardeşliğin ise bütünün bir parçası olmak şartı ile mümkün olduğunu ifade ederler;

         "Ulaşması gereken Bütünlükten bihaber olan, kardeşini bile kendi diye tanımladığı dünyasal varlığından ayrı gören insan, hangi bütünlüğü yaşadığını söyleyebilir!"

         Ancak bu durumda dikkat etmemiz gereken nokta şudur; kardeş olarak ifade edilen şey ne biyolojik kardeşlerimiz, ne din-mezhep kardeşlerimiz ne de sadece kendi ırkımızdır. Dünyada kullandığımız kardeşlik tanımları birliğe aykırıdır, nefsimizin yarattığı tanımlardır. Aslen yaradılışımız gereği her varlık ile ortak bir hammaddeye (öze), bu sebeple de ortak bir yazgıya sahibiz.  İnsan doğa ve  doğadaki varlıklar ile, bu boyuttaki varlıklarla ve başka boyutlardaki varlıklarla kardeştir. Bu geniş ve sınırsız varlık zincirindeki yerimizi koruyabilmek diğer varlıklara hizmet edebilmek ile mümkündür. Bu zincirin mükemmel bir halkası olmak kardeş olabilmek, kardeşlerine hizmet edebilmek demektir.

         "Kim ki insan kardeşlerine ve doğaya onun gerektirdiği hizmeti taşır, o bizce de sevilendir, bildiğinden daha fazla."

Şehnaz Çalışkan Demir  3.11.2015 *ruhsalboyut.com*
 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 20913660 kişi ziyaret etti, Şu anda 35 kişi sitede.